Skuli sierp i młot z Pomnika Wdzięczności Armii Radzickiej

2022-11-10 12:16:28(ost. akt: 2022-11-10 13:40:23)
Niespodziewanie, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, na polecenie prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza skuto sierp i młot z Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Prezydent ich skucie zapowiedział już wcześniej.
Piotr Grzymowicz po ataku Rosji na Ukrainę opowiedział się za usunięciem pomnika z centrum Olsztyna. Potem jednak zmienił zdanie. Uznał, że pomnik powinien pozostać i po opatrzeniu odpowiednim opisem ma stanowić element edukacyjny. Niedawno pomnik został usunięty z rejestru zabytków, co otwiera drogę do usunięcia go z centrum miasta.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wystąpił już do IPN o wydanie dotyczącej pomnika. Jest ona niezbędna do wydania nakazu usunięcia monumentu z przestrzeni publicznej jako obiektu, który propaguje komunizm, utrwala fałszywy obraz działań Armii Radzieckiej na terenie Polski a tym samym podlega ustawie o dekomunizacji. Wykonać go powinien właściciel pomnika, którym jest miasto. Jeśli władze samorządowe Olsztyna nie usuną "szubienic", zrobi to wojewoda, a kosztami obciąży kasę miasta.
Prezes IPN Karol Nawrocki podczas wizyty w Olsztynie dwa tygodnie temu zapowiedział, że doprowadzi do całkowitego usunięcia pomnika.

Igor Hrywna

Ps. Sierp i młot znajdowały się nad postacią sowieckiego żołnierza. Kim zatem jest teraz? Żołnierzem jakiej armii? Rosyjskiej?

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. B.K. #3107016 14 lis 2022 19:48

  To działania pozorowane. Wstyd, że cos takiego jeszcze stoi w centrum Olsztyna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. AntoniKosiba #3106977 11 lis 2022 08:56

  Nie jestem zwolennikiem postępowania Rosji. Jednak uważam, że faktem jest, że za wyzwolenie Polski i dużej części Europy od faszyzmu, ginęli rosyjscy żołnierze. A to, że polityka i wtedy i obecnie "poszła" w złą stronę, nie zmienia tego faktu. Upamiętnienie poległych, powinno zatem być, np. jako obelisk; skromnie ale ku pamięci poległych. Ostentacyjne "skuwanie" symboli pogarsza tylko i tak już niekorzystną sytuację sąsiedzką; owszem trzeba odejść od symboli "Leninizmu" ale można to robić w sposób dyplomatyczny, czyli: "skuwamy" ale upamiętniamy tych, którzy oddali życie w walce z nazistami. Takie postępowanie pozbawione jest emocji, profesjonalne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gienierał major Kutasow #3106975 11 lis 2022 08:55

  Aby zachować aspekt historyczny i edukacyjny , w tym miejscu powinien powstać nowy pomnik .Pomnik świadczący o prawdzie tamtych "wyzwoleńczych działań i o wdzięczności". Proponuję olbrzymiego sowieckiego żołdaka z kanistrem samogonu, z czterema zegarkami na prawicy, wstającego w opuszczonych kalesonach z jakiejś zakrwiawionej staruszki .I symbole, a więc gwiazda,sierp i młot mogłyby pozostać w tle, namazane czerwoną farbą [albo gównem] na jakimś szalecie.Bo hasło na szalecie :-tu się robi ser dla ZSSR trochę chyba za współczesne[?] Zalecam publiczną zbiórkę środków na ten cel.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. cichojta #3106884 10 lis 2022 17:19

  Coś nasz prezydent zakiwał się sam ze sobą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 5. grand #3106882 10 lis 2022 17:09

  Brawo Panie Prezydencie. Jeszcze trzeba usunąć tzw. krzyż papieski z parku

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-14) odpowiedz na ten komentarz