Bahrajn/ Ostatni dzień papieskiej wizyty w królestwie w Zatoce Perskiej

2022-11-07 09:56:00(ost. akt: 2022-11-07 11:20:02)
Papież Franciszek

Papież Franciszek

Autor zdjęcia: KAI /Twitter

Niedziela jest ostatnim dniem wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie. W stolicy kraju - Manamie, papież odwiedzi kościół Świętego Serca, pierwszą świątynię katolicką w całym regionie Zatoki Perskiej. Hasłem jego 39. zagranicznej podróży są słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.
Trzy pierwsze dni wizyty papież spędził przede wszystkim w miejscowości Awali, gdzie zatrzymał się w rezydencji na terenie Pałacu Królewskiego jako gość monarchy Hamada ibn Isa Al Chalify.

Rano papież pojedzie z Awali do Manamy, gdzie mieszka 200 tys. osób. Nazwa stolicy oznacza po arabsku „miejsce odpoczynku” lub „miejsce marzeń”.

Pierwsza wzmianka o tym mieście w kronikach islamskich pochodzi z 1345 roku. Było ono w rękach dynastii rządzących Arabią Saudyjską i Omanem, zostało zdobyte przez Portugalczyków w 1521 roku, a 80 lat później przez Persów.

Następnie zaczęła w niej rządzić dynastia Al Chalifa.

W 1958 roku Manama została ogłoszona wolnym portem, a od 1971 r., po ponad 150 latach brytyjskiej dominacji, jest stolicą niepodległego Bahrajnu.

Widać tam wiele symboli wpływów Persji, jak i brytyjskiej architektury kolonialnej.

Przełomem w rozwoju miasta oraz jego gospodarki i handlu tego od dawna kluczowego portu nad Zatoką Perską, było odkrycie w pobliżu na początku XX wieku złóż ropy naftowej. Dzięki szybkiemu rozwojowi i rozbudowie, a także bogactwu za sprawą wydobycia ropy, stolica stała się też bardzo nowoczesnym ośrodkiem finansowym na całym Bliskim Wschodzie.

Pejzaż miasta tworzą obok zabytków drapacze chmur i nowoczesne budynki. Wyróżniają się wśród nich bliźniacze, 50-piętowe wieżowce Bahrain World Trade. Jednym z najbardziej sugestywnych obiektów architektury jest Teatr Narodowy z 2012 roku, który zdaje się unosić się na wodzie.

Znajduje się tam również jeden z największych meczetów na świecie, Al- Fatih, mieszczący 7 tys. osób.

Punktem odniesienia dla mniejszości katolików jest kościół Świętego Serca, zbudowany jako pierwszy w całym regionie w 1939 roku na terenie podarowanym przez ówczesnego szejka.

Po raz pierwszy dzwony w tym kościele zabrzmiały w Wigilię 1939 roku podczas pasterki.

W świątyni tej papież Franciszek spotka się z duchowieństwem, a powita go administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej biskup Paul Hinder ze Szwajcarii. Papież wygłosi przemówienie i odmówi modlitwę Anioł Pański.

Wczesnym popołudniem miejscowego czasu Franciszek, żegnany przez króla Bahrajnu Hamada ibn Isa Al Chalifę, odleci do Rzymu z bazy lotniczej Sakhir w Awali.

Z Manamy Sylwia Wysocka(PAP)