Chcą postawić pomnik Hołdu Pruskiego

2022-11-06 08:00:00(ost. akt: 2022-11-06 11:45:25)
Obraz Jana Matejki pod nazwą Hołd Pruski.

Obraz Jana Matejki pod nazwą Hołd Pruski.

Autor zdjęcia: reprodukcja

Jeszcze w tym roku pod obrady Rady Miasta Olsztyn ma trafić uchwała o budowie i lokalizacji pomnika Hołdu Pruskiego. Inicjatorem jest powołane w tym celu stowarzyszenie, które zrzesza społeczników, polityków, ale przede wszystkim miłośników Olsztyna.
— O lokalizacji zdecyduje uchwała rady miejskiej. Mamy nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku — mówi Gazecie Olsztyńskiej Wiesław Pancer, prezes zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego w Olsztynie.
Z informacji przekazanych nam przez Wiesława Pancera wynika, że tymczasową lokalizację pomnika zaplanowano na placu Targ Rybny. Z czasem pomnik ma zostać przeniesiony w kierunku Bramy Młyńskiej — w sąsiedztwo miejsca, gdzie krzyżacy forsowali mury miejskie, próbując zdobyć miasto bronione przez Mikołaja Kopernika.

— Chcemy pokazać historię Olsztyna. Przypomnieć ważne wydarzenia i postaci, które miały wpływ na dzieje miasta. Podkreślić polskość stolicy Warmii — stwierdza Wiesław Pancer, który na co dzień jest prezesem olsztyńskich wodociągów.

Inicjatywę wspiera poseł Janusz Cichoń. Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej wszedł w skład kapituły stowarzyszenia. — Wielkimi krokami zbliża się 500-lecie Hołdu Pruskiego, które przypadnie w 2025 roku — mówi Janusz Cichoń. — Właśnie zostałem członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego. To dla mnie wielki zaszczyt — dodaje.

Członkami założycielami stowarzyszenia kierowanego przez Wiesława Pancera są między innymi: prof. Stanisław Achremczyk, dr Jerzy Kiełbik (dyrektor Instytutu Północnego), ks. Henryk Błaszczyk, Robert Szewczyk (przew. Rady Miasta Olsztyna) i Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Komitet honorowy stanowią między innymi Arcybiskup Józef Górzyński – Metropolita Warmiński, Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piotr Grzymowicz – Prezydent Olsztyna.

— Ta nasza polskość, nasza tożsamość, nasza historia jest wielowiekowa i o tym musimy pamiętać. Cieszy ta inicjatywa, bo jest oddolna — stwierdza marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

— Najważniejszą inwestycją jest ta w edukację, a więc w naszą przyszłość, i jestem przekonany, że ta inicjatywa jest taką inwestycją — przekonuje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

— Dla naszego regionu to wydarzenie jest niezwykle znaczące. Dobrze, byśmy potrafili przywołać i wyciągać wnioski z historii — podkreśla metropolita warmiński, ksiądz arcybiskup Józef Górzyński.

Hołd pruski odbył się 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym a Albrechtem Hohenzollernem. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone w lenno Polski jako Księstwo Pruskie. Traktat krakowski był pierwszą umową o charakterze międzypaństwowym pomiędzy władcą katolickim a protestanckim w Europie.

Stanisław Kryściński


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3106753 6 lis 2022 18:42

    W tym kontekście mam genialny pomysł. Będzie pomnik Hołdu Pruskiego, to pomnik "wdzięczności" adaptować po przeróbce jako pomnik Hołdu Ruskiego 1611. Szubienice powstały z materiałów po rozbiórce Mauzoleum Hindenburga to teraz można je przerobić na nowo. Będzie patriotycznie i na czasie.

    odpowiedz na ten komentarz