Na cmentarzu w Łąkorku pochowano fundatora nowomiejskiego szpitala

2022-11-02 17:00:44(ost. akt: 2022-11-02 17:09:34)
 Waldemar Modrzewski z Bielic przy nagrobku Friedricha Lange

Waldemar Modrzewski z Bielic przy nagrobku Friedricha Lange

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W Łąkorku znajduje się trochę zapomniany cmentarzyk. Tu spoczywa dr Friedrich Lange, znany chirurg, fundator Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście. Co roku, przed 1 listopada, delegacja szpitala odwiedza grób fundatora.
Cmentarz w Łąkorku, położony na malowniczym wzgórzu z którego roztacza się widok na jezioro, związany jest z miejscowym majątkiem ziemskim familii Lange. Od chwili założenia pełnił funkcje cmentarza rodowego właścicieli dóbr, prawdopodobnie służył także wszystkim mieszkańcom majątku. Na środku kameralnego cmentarzyka jest jedyny nagrobek, który postawiony został z inicjatywy nowomiejskiego oddziału Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego, a szczególnie nieżyjącego już Edmunda Tessmera, jednego z aktywnych członków organizacji. Na tablicy z czarnego granitu widnieje nazwisko doktora medycyny Friedricha Lange i wyryta jest data 1849 – 1927.
Kim był Friedrich Lange, którego nazwisko, szczególnie w powiecie nowomiejskim, wymieniane jest do dnia dzisiejszego?
Był synem Edwarda Lange, administratora domeny rządowej w Łąkorku koło Nowego Miasta Lubawskiego. Studiował medycynę w Królewcu, a następnie pracował jako chirurg w Królewcu oraz Kilonii. W 1891 roku przeniósł się do Nowego Jorku. Tam zatrudniony został jako starszy lekarz na oddziale chirurgicznym. Następnie pracował w Bellevue Hospital i później jako chirurg konsultant w Presbyterian Hospital. Założył własną klinikę. Powszechnie zwany był pionierem niemieckiej chirurgii w Ameryce. Dzięki Friedrichowi Lange sprawność w dłoni odzyskał Ignacy Jan Paderewski, bowiem ten znany muzyk, po odniesionej kontuzji, chciał przerwać karierę. Po zakończeniu praktyki w USA, doktor Lange powrócił do rodzinnego Łąkorka. Okazał się wielkim filantropem i z własnych funduszy wybudował szpital w Nowym Mieście Lubawskim, a także dom dla osób psychicznie chorych i niepełnosprawnych w Biskupcu Pomorskim. Okazały dom z czerwonej cegły stoi do dzisiaj. Jest nazywany przez miejscowych „kryplem”, a pełni funkcje mieszkalne.
W rodzinnej wsi Friedrich Lange założył też bibliotekę.
Dr Lange zmarł w sanatorium w Babelsbergu po udarze mózgu. Został przewieziony do rodzinnego Łąkorka, gdzie spoczywa obok żony Adele. Swój majątek zapisał na rzecz szpitala w Nowym Mieście Lubawskim, który od 10 czerwca 2008 roku nosi imię fundatora. Ta uroczystość miała miejsce w 100 – lecie istnienia nowomiejskiego szpitala.
— Od dawna fascynowała mnie postać doktora Friedricha Lange i historia majątku w Łąkorku. Rodowy cmentarzyk był zaniedbany i wymagał uporządkowania. Już w 2011 roku, w porozumieniu z ówczesnym wójtem gminy Biskupiec Pomorski, uporządkowałem teren cmentarza. Dwa lata później otrzymałem oficjalne zezwolenie na prowadzenie prac porządkowych na terenie Cmentarza Ewangelickiego w Łąkorku. — opowiada Waldemar Modrzewski z Bielic.

Co roku przed dniem Wszystkich Świętych delegacja nowomiejskiego szpitala odwiedza cmentarzyk w Łąkorku. Przyjeżdżają ze stroikiem i zniczami, by stanąć w chwili zadumy nad skromnym nagrobkiem nietuzinkowego człowieka, jakim był Friedrich Lange. Na delegację w tym roku czekał pan Modrzewski, który wcześniej zajął się porządkowaniem cmentarza.
Stanisław R. Ulatowski