Adam D., sprawca tragicznego wypadku z udziałem półtorarocznych bliźniąt w Szczytnie spędzi w więzieniu 4,5 roku

2022-10-27 14:57:59(ost. akt: 2022-10-27 14:57:44)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 27 października 2022 r. utrzymał w mocy wyrok skazujący Adama D. na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za spowodowanie tragicznego w skutkach wypadku drogowego w Szczytnie. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.
Kierowca oskarżony o potrącenie półtorarocznych bliźniąt prawomocnie skazany

Sprawa dotyczyła wypadku, do którego doszło w dniu 25 kwietnia 2020 r. około godz. 14 na ul. Władysława IV w Szczytnie. Według ustaleń prokuratora do zdarzenia doszło w wyniku umyślnego naruszenia przez Adam D. zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Feralnego dnia Adam D. wracał sportowym Fordem Mustangiem z pracy do domu. Ulicami Szczytna poruszał się z nadmierną prędkością, która była administracyjnie przekroczona. Następnie na łuku drogi przekroczył podwójną linię ciągłą, po czym widząc inny pojazd (marki Volkswagen Passat) wyjeżdżający na jego pas ruchu z ulicy podporządkowanej, postanowił go wyprzedzić i ponownie przekraczając podwójną linię ciągłą intensywnie przyspieszył do prędkości 95 km/h.

Po wyprzedzeniu tego pojazdu oskarżony kierowca stracił panowanie nad sportowym autem i pojazd wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na chodnik w rejonie przejścia dla pieszych, gdzie uderzył w kobietę prowadzącą wózek. W wózku znajdowało się dwoje śpiących dzieci.
W wypadku tym poważne obrażenia odniosła dwójka małoletnich dzieci – bliźniąt. W dniu 4 maja 2020 r. jedno z dzieci zmarło w szpitalu.
Adam D. w chwili zdarzenia był trzeźwy.

Proces Adama D. toczył się przed Sądem Rejonowym w Szczytnie.
Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 17 maja 2022 r. uznał Adama D. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 6 lat, a także zasądził od niego na rzecz jednego z pokrzywdzonych chłopców zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł. Oskarżony został również obciążony kosztami procesu.

Sąd Rejonowy w Szczytnie w uzasadnieniu wyroku wskazał, że pierwotnym czynnikiem, który doprowadził do tego zdarzenia było zachowanie kierującej innym pojazdem (marki Volkswagen Passat), która wyjechała z drogi podporządkowanej, zmuszając oskarżonego do podjęcia manewrów obronnych w postaci zjechania na lewy pas ruchu. Jednakże główną przyczyną wypadku była utrata panowania nad Fordem Mustangiem, na skutek nieuzasadnionego i nieprawidłowo wykonanego manewru wyprzedzenia volkswagena przez oskarżonego, po uprzednim wyłączeniu systemów kontroli trakcji i systemów wpływających na przyczepność kół na tzw. tryb sport drive. To niebezpieczne zachowanie oskarżonego w powiązaniu z brakiem jego dostatecznych umiejętności do odzyskania w tej sytuacji panowania nad autem doprowadziło do tego tragicznego zdarzenia. Co istotne, nie doszłoby do wypadku, gdyby oskarżony, widząc pojazd wymuszający na nim pierwszeństwo, po prostu lekko przyhamował.

Wyrok został zaskarżony przez prokuratora, pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, obrońców oskarżonego oraz samego oskarżonego.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 27 października 2022 r. utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji.

Sąd odwoławczy uznał tym samym wyrok sądu pierwszej instancji za jak najbardziej słuszny i sprawiedliwy, a karę wymierzoną oskarżonemu za adekwatną do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu, w szczególności jego negatywnych skutków – śmierci jednego chłopca i ciężkiego kalectwa drugiego dziecka.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dis #3106596 28 paź 2022 12:08

  Czyli po 3 latach wyjdzie na warunkowe i myślicie, że zastosuje się do zakazu i nie będzie prowadził samochodu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. SumRed #3106585 28 paź 2022 08:47

  4 lata to jest kpina wysoki sadzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. grand #3106582 28 paź 2022 08:19

  Śmieszny wyrok za zabójstwo dla gnoja ,który był znany w Szczytnie z bandyckiej jazdy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz