Radni dali zielone światło: w Olsztynie powstanie tablica upamiętniająca Jana Baczewskiego

2022-10-26 15:33:12(ost. akt: 2022-10-26 15:06:59)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Podczas dzisiejszej (26 października) sesji Rady Miasta w Olsztynie radni wyrazili zgodę na powstanie tablicy upamiętniającej Jana Baczewskiego - jednego z założycieli Związku Polaków w Niemczech. Pomysł upamiętnienia Baczewskiego związany jest z obchodami setnej rocznicy założenia związku, która przypadła w tym roku.
Inicjatorem pomysłu jest Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, który wystąpił z wnioskiem do Rady Miasta o zgodę na umieszczenie tablicy poświęconej pamięci Jana Baczewskiego, zlokalizowanej na elewacji Domu Polskiego przy ul. Partyzantów 87 w Olsztynie (od strony ulicy J. Lanca).

W wniosku inicjatorzy pomysłu podkreślili istotę obchodów setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech - organizacji utworzonej przez ludzi zaangażowani w działalność w okresie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz rozwój ruchu polskiego w okresie międzywojennym na terenach znajdujących się w granicach państwa niemieckiego.

— "Upamiętnienie Jana Baczewskiego na budynku Domu Polskiego w Olsztynie jest szczególnie istotne nie tylko ze względu na jego niepoślednie zasługi dla ruchu polskiego w przedwojennych Niemczech. Postać Jana Baczewskiego, pomimo jego zasług, nie jest dostatecznie znana mieszkańcom Olsztyna i regionu oraz w odpowiedni sposób uhonorowana" — czytamy we wniosku.

Wizualizacja tablicy upamiętniającej Jana Baczewskiego
Fot. olsztyn.eu
Wizualizacja tablicy upamiętniającej Jana Baczewskiego

Jan Baczewski był Warmiakiem, pochodzącym z podolsztyńskich Gryźlin. Związany był z ruchem polskim od 1918 roku. Przed II wojną światową, będąc parlamentarzystą niemieckim doprowadził do wydania przez Sejm Pruski Ordynacji szkolnej dla mniejszości polskiej w Niemczech, co walnie przyczyniło się do powstania blisko 70 szkół polskich w Niemczech. Po wojnie władze komunistycznej Polski uniemożliwiły mu powrót na rodzinną Warmię. Tym samym stał się on w pewnym sensie „emigrantem we własnym kraju", co uznać można za tragiczne dopełnienie losów J. Baczewskiego. Ostatecznie po śmierci został jednak pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza komunalnego przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.