Kierowca autobusu: Kierowcy w Olsztynie nie potrafią jeździć, cały czas blokują buspasy

2022-10-20 18:30:00(ost. akt: 2022-10-20 15:44:53)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wojna kierowców samochodów i kierowców autobusów trwa chyba od zawsze. Zarówno jedni, jak i drudzy użytkownicy drogi starają się udowodnić, kto ma rację. Kilka dni temu z naszą redakcją skontaktował się kierowca autobusu, który zwraca uwagę na fakt blokowania buspasów w Olsztynie przez kierowców samochodów.
Nasz rozmówca jest kierowcą autobusu miejskiego w Olsztynie. Poprosił nas nieujawnianie jego danych.

— Jeżdżenie autobusem po Olsztynie jest jak granie w rosyjską ruletkę – nigdy nie wiesz, co z której strony wypali — mówi nasz rozmówca. — Pomijam już fakt rozkopanych ulic i utrudnień z tym związanych, ale nasi kierowcy nawet w częściach miasta nieobjętych inwestycją tramwajową zachowują się, jakby pierwszy raz wsiedli za kierownicę! Problem niewypuszczania autobusów z przystanków to jedno, ale drugie, i moim zdaniem ważniejsze, jest „okupowanie” buspasów przez kierowców osobówek. Nie wiem, jak jeszcze to oznaczyć, ale skoro na danym pasie masz wielki jak byk napis „BUS” to znaczy, że twój passat nie powinien się wcale znajdować — mówi wyraźnie zdenerwowany kierowca.
Nasz rozmówca wskazał dwa miejsca, gdzie problem jest szczególnie uciążliwy: jedno z nich to ul. Partyzantów przy wjeździe na rondo Bema od strony Dworca Głównego, drugie to natomiast zjazd z ul. Partyzantów w kierunku ul. Artyleryjskiej. Jego zdaniem problem jest szczególnie uciążliwy w godzinach szczytu, kiedy to kierowcy chcą jak najszybciej dotrzeć z pracy do domu i zajmują buspasy zarezerwowane dla pojazdów komunikacji miejskiej. Policjanci przypominają, że taka jazda jest niezgodna z prawem.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Zgodnie z obowiązującymi taryfikatorem jazda po buspasie stanowi wykroczenie zagrożone mandatem karnym w kwocie 100 złotych oraz 5 punktami karnymi — przekazuje mł. asp. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Należy pamiętać, że w ostatnich latach w Olsztynie w związku z modernizacją linii tramwajowej oraz infrastruktury przeznaczonej środkom komunikacji publicznej powstały dodatkowe miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. Kierowcy muszą stosować się do obowiązującego oznakowania poziomego i pionowego występującego w rejonie przystanków wiedeńskich czy właśnie buspasów — przypomina policjant.

I dodaje: — Policjanci w trakcie pełnionej służby sprawdzają, czy buspasy wykorzystywane są zgodnie z ich przeznaczeniem oraz egzekwują właściwe zachowanie od kierujących. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą także cykliczne działania w tym zakresie, do czego wykorzystywany jest system kamer ITS. Ponadto funkcjonariusze w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach współpracują z pracownikami z Nadzoru Ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Olsztynie.

W Olsztynie mamy prawie 20 kilometrów buspasów


Buspasy w Olsztynie są, a będzie ich jeszcze przybywać. Dla kierowców autobusów są one znacznym ułatwieniem. — Na ten moment mamy 16 km buspasów i 3,7 km trambuspasów — informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. — W ramach prowadzonej rozbudowy tramwaju powstanie kolejne 5 km trambuspasów w ciągu ul. Wilczyńskiego, Krasickiego i al. Piłsudskiego — dodaje.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wielu kierowców nie jest zadowolonych z obecnego rozmieszczenia buspasów. Skarżą się, że blokują one płynny ruch samochodów w Olsztynie przy jednoczesnym małym pożytku dla autobusów.

— W Olsztynie buspasy nie są przyjazne kierowcom autobusów. Choćby na Sikorskiego koło Auchan. Skręcający w prawo do Auchan blokują buspas, więc i tak trzeba zjechać na zwykły pas — zwraca uwagę Paweł, kierowca z Olsztyna.

— Buspasy są przekleństwem na całej ul. Partyzantów. Czy buspasy sprawiły, że autobusy jeżdżą punktualnie? — pyta na gazetaolsztynska.pl nasz czytelnik.

— Nie wiem, kto projektował te pasy, ale są tak wąskie, że jadąc przy dworcu, autobus wyjeżdżający z zatoki na buspas nie mieści się na swoim pasie i wjeżdża na drugi pas. Zresztą nie tylko tam — zwraca uwagę pani Marta.

— Buspasy są nieprzemyślane w niektórych miejscach, m.in. na całej długości Warszawskiej. Na Rondzie Bema buspas łączy się z pasem do skrętu w prawo. Coś tu widocznie jest nie tak, i to nie wina kierowców — zauważa Dawid.

Karol Grosz


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3106215 21 paź 2022 16:18

    Witam osobiście jestem przeciwnikiem tych bus pasów. Ale przyznaję rację panu kierowcy MPK, że w Olsztynie kierowcy nie potrafią prawidłowo jeździć. Na kursach uczą jak zdać egzamin a nie jak prawidłowo jeździć. Można by godzinami wymieniać najczęstsze przewinienia ale i tak to nic nie da każdy uważa się za mistrza kierownicy. Najczęściej świat tych wszystkich niby kierowców kończy się na czubku ich własnego nosa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ToMojDom #3106204 21 paź 2022 11:16

    A jak kierowcy autobusu biorą mocno do siebie "na rondzie w lewo" to jest ok? Sytuacja na mini rondzie Plater/Reja Nikomu nie są na rękę utrudnienia ale są i trzeba z nimi żyć.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. milosnik olsztyna #3106203 21 paź 2022 09:31

    A wystarczyloby na ulicy Partyzantow przy rondzie bema zrobic tylko bus pas i swiatlo dla autobusu i nikt nikomu by tam nie wadzil rak samo jest na zlonierskiej gdzie autobus zmuszony jest do zjazdu z trampbusa i powoduje to bardzo niebezpieczne sytuacje na drodze!! Czy to jest az tak wielki koszt dwa sygnalizatory i jak by wzroslo bezpieczeństwo? Pomatrzyc mozna o madrym p....

    odpowiedz na ten komentarz

  4. olsols #3106202 21 paź 2022 08:19

    Na ulicy Partyzantów można codziennie rozdać dziesiątki mandatów. Całkowity brak nadzoru i dyscypliny wśród kierowców. Dodatkowo buspas powinien kończyć się śluzą dla jazdy prosto i w prawo. W tej chwili autobusy jadące prosto korzystają często z pasa obok buspasa. Organizacja ruchu do poprawy.

    odpowiedz na ten komentarz

  5. stara baba #3106193 20 paź 2022 19:26

    Ja trochę z innej beczki. Do kierowców autobusów, do firm wykonujących usługi pasażerskie na terenie miasta i do ZDZiT: zajmijcie się temperaturą w autobusach. Nie może być tak ciepło,że kierowcy pracują w koszulkach z krótkimi rękawkami, a pasażerowie mają na plecach kurtki i nie mają możliwości dostosować swojego ubrania do temperatury w autobusach. Grzeją się więc i wysiadają mokrutcy i przeziębienie załatwione.

    odpowiedz na ten komentarz