Wyłudzili prawie 40 tys. zł. Policjanci z Olsztyna zatrzymali kolejnych oszustów na BLIKA

2022-10-16 12:03:00(ost. akt: 2022-10-14 15:14:42)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

21 i 28-latek wyłudzali pieniądze wysyłając fałszywe linki, a następnie wypłacając gotówkę za pomocą kodów BLIK. Wspólne działania prokuratury i policjantów z Olsztyna doprowadziły do zatrzymania i przedstawienia im zarzutów oszustwa. Teraz grozi im do 8 lat więzienia.
Schemat działania oszustów za każdym razem był bardzo podobny. Na początku podszywali się za potencjalnych kupujących na popularnych serwisach sprzedażowych. Następnie sprawcy uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych poprzez wysyłanie linków, które przekierowywały do stron phishingowych.

Po przejęciu rachunków pokrzywdzonych oszuści wypłacali pieniądze z bankomatów za pomocą kodów BLIK. W ten sposób na gorącym uczynku wpadł jeden z mężczyzn. 28-latek został zatrzymany przez policjantów przy jednym z bankomatów na terenie Trójmiasta. Ponadto okazało się, że był on poszukiwany do odbycia kary ponad 140 dni pozbawienia wolności. 28-latek ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości za popełnione w przeszłości przestępstwo drogowe. Drugi z mężczyzn został zatrzymany w październiku bieżącego roku na terenie Wrocławia.

21 i 28-latek na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszeli szereg zarzutów dotyczących oszustw. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 21-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczenia kraju.

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że działaniem cyberprzestępców zostało pokrzywdzonych kilkanaście osób z całego kraju. Wartość strat to blisko 40 tysięcy złotych. Policjanci odzyskali część skradzionej gotówki. Sprawa ma charakter rozwojowy.