Nagrodzono "Godnych naśladowania" z Warmii i Mazur
2022-10-13 08:17:58(ost. akt: 2022-10-12 15:27:41)
Są wśród nas „Godni naśladowania”. Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego już po raz 19. przyznała nagrody i wyróżnienia dla najlepszych organizacji, społeczników, samorządów i przedsiębiorstw.
Na Warmii i Mazurach działają ludzie, dzięki którym świat jest bardziej przyjazny, lepszy i piękniejszy. Mają świetne pomysły i potrafią wdrażać je w życie. Właśnie dla nich powstał konkurs „Godni Naśladowania”. Statuetki i dyplomy trafiły w ręce najlepszych. Fundacja „W krajobrazie” z Sząbruka otrzymała nagrodę za najlepszą inicjatywę w kategorii „Organizacja godna naśladowania”. W ramach projektu Global Garden Project wspólnie z uczniami zakłada ogrody przyszkolne o charakterze edukacyjnym. Są to głównie ogrody użytkowe, w których dzieci uczą się jak produkować żywność. Ogrody powstały już m. in. w Polsce, Kenii i Republice Zielonego Przylądka.
— Fundację założyłem, żeby edukować w zakresie architektury krajobrazu oraz żeby uczyć ludzi produkcji żywności we własnym zakresie — mówi Mariusz Antolak, architekt krajobrazu i założyciel Fundacji „W krajobrazie”. — Proces tworzenia i dojrzewania ogrodu jest fascynujący. Nieoceniony dla naszego zdrowia jest też kontakt człowieka z glebą i roślinami. Przebywanie w ogrodzie odpręża i pomaga się nam wyciszyć. Ogród możemy założyć na jednym metrze kwadratowym albo na dziesięciu hektarach. Ogród wcale nie musi być duży. Możemy założyć go nawet na balkonie.
Mariusz Antolak swój pierwszy własny ogród zaczął tworzyć, gdy miał 5 lat. Prowadził go przez lata. Później, gdy przeprowadził się do bloku, nie miał swojego kawałka ziemi. Stworzył jednak ogród na balkonie, w którym zaczął uprawiać m.in. pomidory, ziemniaki i dynie. Teraz próbuje swoją pasją zarazić innych.
— Kontakt z roślinami, z glebą i prace pielęgnacyjne w ogrodzie są bardzo relaksujące — podkreśla szef Fundacji „W krajobrazie”. — Kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ogród to też idealne miejsce do integracji lokalnych społeczności. Aktualnie staramy się aktywizować lokalne społeczności i wspólnie tworzymy ogrody społeczne na przedmieściach Olsztyna. W ramach projektu Jadalny krajobraz, który jest finansowany z funduszy norweskich dosadzamy w przestrzeniach publicznych podolsztyńskich wsi rośliny jadalne, które będą dostępne dla wszystkich. Staramy się wrócić do dawnych tradycji ogrodniczych regionu.
Nagrodę za całokształt w kategorii „Organizacja godna naśladowania” otrzymała Fundacja Spa For Cancer z Olsztyna.
— Przez lata pokazałyśmy, że niemożliwe nie istnieje, że siostrzana więź i wsparcie to najlepsze lekarstwo na wszystko, że za zakrętem z napisem Rak istnieje życie czasami lepsze, wartościowsze a z pewnością pełne przygód — podkreśla fundacja w mediach społecznościowych. — Z tym tytułem idziemy dalej zarażając innych entuzjazmem, wiarą i energią.
Przyznano również nagrody dla pozarządowców godnych naśladowania. Tu zwyciężyła Agnieszka Sakowska-Hrywniak, która jest prezeską Fundacji Prymus, gdzie wyrównuje szanse edukacyjne. Dzięki niej najzdolniejsi uczniowie z gminy Dywity otrzymują stypendia.
— Myślę, że nagrodę przyznano mi za dobre podejście do ludzi. Gdyby każdy nas oddał innym chociażby cząstkę siebie, nasz świat i nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej — zauważa Agnieszka Sakowska-Hrywniak. — Gdy dowiedziałam się, że zostałam laureatką, nie wiedziałam, czy mam płakać, czy śmiać się. Moja praca społeczna trwa przecież już długo. Nigdy nie przypuszczałam, że ktoś może wyróżnić w taki sposób. Oczywiście nie stawiam kropki. Planów jeszcze mam dużo, a teraz będę działała z większą mocą. Mam nadzieję, że dobrzy ludzie pomogą mi je zrealizować.
Miasto Kętrzyn zostało natomiast nagrodzone w kategorii „Samorząd godny naśladowania”.
— Muszę przyznać, że o nagrodę starałam się dziewiętnaście lat. Niestety otrzymywało ją inne miasto, więc co roku stawialiśmy sobie coraz wyżej poprzeczkę. I chociaż robiliśmy coraz więcej, o nagrodzie mogliśmy tylko sobie pomarzyć. Nie poddawaliśmy się jednak i dawaliśmy z siebie jeszcze więcej. I dzięki temu w minionym roku zostaliśmy wyróżnieni, a teraz otrzymaliśmy nagrodę „Godni naśladowania”. Ale nie osiądziemy na laurach! — opowiada Katarzyna Kopeć, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kętrzyn. — To nagroda przede wszystkim dla ludzi, dzięki którym tak dużo dzieje się w Kętrzynie. I właśnie o to chodzi, żeby miasto żyło, a urzędnicy byli dla ludzi. Zawsze powtarzam, że karma wraca. Długo na nią czekaliśmy, bo aż dziewiętnaście lat, ale w końcu jest! Bardzo się cieszymy.
W kategorii "Przedsiębiorca godny naśladowania" zwyciężyła firma KOMA świadcząca usługi komunalne.
Pierwsza edycja Konkursu „Godni Naśladowania” odbyła się w 2004 roku. Od samego początku organizowany jest przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Samorządem Województwa. Zaczynaliśmy od jednej kategorii – była to „Inicjatywa organizacji pozarządowych”. W ciągu kolejnych edycji liczba kategorii urosła do dziewięciu (w edycji XIV) a obecnie są to cztery kategorie.
W ciągu 19 lat do Konkursu zgłoszono ponad 500 wniosków. Tytuł „Godnych Naśladowania” otrzymało 82 laureatów. Wyróżnienia zdobyło łącznie 115 organizacji, osób i samorządów nominowanych do Konkursu.
ar
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez