Nagrodzono "Godnych naśladowania" z Warmii i Mazur

2022-10-13 08:17:58(ost. akt: 2022-10-12 15:27:41)
Fundacja "W krajobrazie"

Fundacja "W krajobrazie"

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Są wśród nas „Godni naśladowania”. Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego już po raz 19. przyznała nagrody i wyróżnienia dla najlepszych organizacji, społeczników, samorządów i przedsiębiorstw.
Na Warmii i Mazurach działają ludzie, dzięki którym świat jest bardziej przyjazny, lepszy i piękniejszy. Mają świetne pomysły i potrafią wdrażać je w życie. Właśnie dla nich powstał konkurs „Godni Naśladowania”. Statuetki i dyplomy trafiły w ręce najlepszych. Fundacja „W krajobrazie” z Sząbruka otrzymała nagrodę za najlepszą inicjatywę w kategorii „Organizacja godna naśladowania”. W ramach projektu Global Garden Project wspólnie z uczniami zakłada ogrody przyszkolne o charakterze edukacyjnym. Są to głównie ogrody użytkowe, w których dzieci uczą się jak produkować żywność. Ogrody powstały już m. in. w Polsce, Kenii i Republice Zielonego Przylądka.

— Fundację założyłem, żeby edukować w zakresie architektury krajobrazu oraz żeby uczyć ludzi produkcji żywności we własnym zakresie — mówi Mariusz Antolak, architekt krajobrazu i założyciel Fundacji „W krajobrazie”. — Proces tworzenia i dojrzewania ogrodu jest fascynujący. Nieoceniony dla naszego zdrowia jest też kontakt człowieka z glebą i roślinami. Przebywanie w ogrodzie odpręża i pomaga się nam wyciszyć. Ogród możemy założyć na jednym metrze kwadratowym albo na dziesięciu hektarach. Ogród wcale nie musi być duży. Możemy założyć go nawet na balkonie.

Mariusz Antolak z Fundacji
Fot. archiwum prywatne
Mariusz Antolak z Fundacji "W krajobrazie"

Mariusz Antolak swój pierwszy własny ogród zaczął tworzyć, gdy miał 5 lat. Prowadził go przez lata. Później, gdy przeprowadził się do bloku, nie miał swojego kawałka ziemi. Stworzył jednak ogród na balkonie, w którym zaczął uprawiać m.in. pomidory, ziemniaki i dynie. Teraz próbuje swoją pasją zarazić innych.

— Kontakt z roślinami, z glebą i prace pielęgnacyjne w ogrodzie są bardzo relaksujące — podkreśla szef Fundacji „W krajobrazie”. — Kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ogród to też idealne miejsce do integracji lokalnych społeczności. Aktualnie staramy się aktywizować lokalne społeczności i wspólnie tworzymy ogrody społeczne na przedmieściach Olsztyna. W ramach projektu Jadalny krajobraz, który jest finansowany z funduszy norweskich dosadzamy w przestrzeniach publicznych podolsztyńskich wsi rośliny jadalne, które będą dostępne dla wszystkich. Staramy się wrócić do dawnych tradycji ogrodniczych regionu.

Nagrodę za całokształt w kategorii „Organizacja godna naśladowania” otrzymała Fundacja Spa For Cancer z Olsztyna.

— Przez lata pokazałyśmy, że niemożliwe nie istnieje, że siostrzana więź i wsparcie to najlepsze lekarstwo na wszystko, że za zakrętem z napisem Rak istnieje życie czasami lepsze, wartościowsze a z pewnością pełne przygód — podkreśla fundacja w mediach społecznościowych. — Z tym tytułem idziemy dalej zarażając innych entuzjazmem, wiarą i energią.

Przyznano również nagrody dla pozarządowców godnych naśladowania. Tu zwyciężyła Agnieszka Sakowska-Hrywniak, która jest prezeską Fundacji Prymus, gdzie wyrównuje szanse edukacyjne. Dzięki niej najzdolniejsi uczniowie z gminy Dywity otrzymują stypendia.

— Myślę, że nagrodę przyznano mi za dobre podejście do ludzi. Gdyby każdy nas oddał innym chociażby cząstkę siebie, nasz świat i nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej — zauważa Agnieszka Sakowska-Hrywniak. — Gdy dowiedziałam się, że zostałam laureatką, nie wiedziałam, czy mam płakać, czy śmiać się. Moja praca społeczna trwa przecież już długo. Nigdy nie przypuszczałam, że ktoś może wyróżnić w taki sposób. Oczywiście nie stawiam kropki. Planów jeszcze mam dużo, a teraz będę działała z większą mocą. Mam nadzieję, że dobrzy ludzie pomogą mi je zrealizować.

Laureaci konkursu
Fot. facebook.com/miasto.ketrzyn
Laureaci konkursu "Godni polecenia"

Miasto Kętrzyn zostało natomiast nagrodzone w kategorii „Samorząd godny naśladowania”.

— Muszę przyznać, że o nagrodę starałam się dziewiętnaście lat. Niestety otrzymywało ją inne miasto, więc co roku stawialiśmy sobie coraz wyżej poprzeczkę. I chociaż robiliśmy coraz więcej, o nagrodzie mogliśmy tylko sobie pomarzyć. Nie poddawaliśmy się jednak i dawaliśmy z siebie jeszcze więcej. I dzięki temu w minionym roku zostaliśmy wyróżnieni, a teraz otrzymaliśmy nagrodę „Godni naśladowania”. Ale nie osiądziemy na laurach! — opowiada Katarzyna Kopeć, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kętrzyn. — To nagroda przede wszystkim dla ludzi, dzięki którym tak dużo dzieje się w Kętrzynie. I właśnie o to chodzi, żeby miasto żyło, a urzędnicy byli dla ludzi. Zawsze powtarzam, że karma wraca. Długo na nią czekaliśmy, bo aż dziewiętnaście lat, ale w końcu jest! Bardzo się cieszymy.

W kategorii "Przedsiębiorca godny naśladowania" zwyciężyła firma KOMA świadcząca usługi komunalne.

Pierwsza edycja Konkursu „Godni Naśladowania” odbyła się w 2004 roku. Od samego początku organizowany jest przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Samorządem Województwa. Zaczynaliśmy od jednej kategorii – była to „Inicjatywa organizacji pozarządowych”. W ciągu kolejnych edycji liczba kategorii urosła do dziewięciu (w edycji XIV) a obecnie są to cztery kategorie.

W ciągu 19 lat do Konkursu zgłoszono ponad 500 wniosków. Tytuł „Godnych Naśladowania” otrzymało 82 laureatów. Wyróżnienia zdobyło łącznie 115 organizacji, osób i samorządów nominowanych do Konkursu.

ar