Bardzo luksusowy apartamentowiec powstanie nad samą Łyną. "Przystań" może stać się perłą Olsztyna

2022-10-12 14:32:11(ost. akt: 2022-10-13 16:17:05)

Autor zdjęcia: Studio Pantel

Nasz region słynie przede wszystkim z jezior. To spowodowało, że nasze rzeki pozostały w ich cieniu. Skarb, jakim jest Łyna, przepływa nam trochę między palcami, choć mógłby stać się wielką atrakcją turystyczną. Czy powstająca nad rzeką w Olsztynie „Przystań” przyciągnie nad Łynę turystów i mieszkańców?
Lata temu rozpoczęto tu budowę przystani kajakowej. Inwestycja jednak stanęła na wczesnym etapie i nigdy nie doszła do skutku. Teraz w tym samym miejscu zostanie wybudowany nowoczesny budynek.

Plany i marzenia były imponujące. Nad brzegiem Łyny, w okolicy skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Kościuszki, miała powstać przystań kajakowa z zapleczem restauracyjnym, sportowym oraz pokojami gościnnymi. Pozwolenie na budowę ratusz wydał już w 2001 r. Inwestycja ruszyła, ale skończyło się tylko na budowie dolnych kondygnacji.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dziś wiemy, że przy ul. M. Grzegorzewskiej w Olsztynie niebawem rozpocznie się budowa obiektu mieszkalnego wielorodzinnego z usługami turystycznymi. Budynek będzie stał nad samym brzegiem Łyną przy moście Mariańskim. Będzie to na pewno jeden z najbliżej położonych budynków nad rzeką.

— Wydaliśmy zgodę na rozbiórkę budynku przystani kajakowej i pozwolenie na budowę obiektu mieszkalnego. Ma to być budynek trzykondygnacyjny, ze stromym dachem, usługami turystycznymi w parterze, a trzecia kondygnacja, wraz z antresolami ma być w poddaszu Z kolei w kondygnacji podziemnej ma się znajdować garaż — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. — Dodatkowo, zgodnie z porozumieniem, inwestor ma przebudować odcinek ulicy Grzegorzewskiej, oraz fragment sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej. Wybudowane zostaną również przyłącza: wodociągowe, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej.

Wygląd budynku ma nawiązywać do lokalnej tradycji i wpisywać się w otoczenie, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i proporcji. Architekt Tomasz Lella to właściciel pracowni architektonicznej Sudio Form Architektonicznych PANTEL, który zaprojektował nowoczesny budynek przy rzece.

Można tu będzie przypłynąć kajakiem i wynająć apartament na dzień, dwa i popłynąć dalej.
Ma to być budynek trzykondygnacyjny, ze stromym dachem, usługami turystycznymi na parterze. Autor projektu budynku inspirował się warmińską tradycją między innymi przez zastosowanie czerwonej cegły. Elementem łączącym tradycję z nowoczesnością są z kolei okna dachowe z czarnej blachy.

— Wskazany teren został już ogrodzony, a w najbliższych dniach będziemy wyburzać budynek, który tu obecnie stoi — informuje Wioletta Symołon-Przygodzka reprezentująca dewelopera. — Zakończenie inwestycji budowy jest przewidziane na koniec kwietnia 2024 roku.

Fot. Studio Pantel

Fot. Zbigniew Woźniak