Szef unijnej dyplomacji: Będziemy szukać nowego porządku bez Rosji

2022-10-06 12:05:19(ost. akt: 2022-10-06 12:08:03)

Autor zdjęcia: pixabay

Będziemy szukać nowego porządku bez Rosji - powiedział w czwartek w Pradze wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borell przed spotkaniem przywódców 44 państw Europy w nowym formacie politycznym Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC).
"Przywódcy 44 krajów europejskich w czwartek w Pradze wyślą jasny sygnał o izolacji Rosji i spróbują stworzyć nowy porządek bez Moskwy" - dodał Borell.

W czwartek w Pradze odbędzie się pierwsze spotkanie nowego formatu – Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Zapadną między innymi decyzje o częstotliwości spotkań w ramach nowego gremium.

Na spotkanie EPC zostały zaproszone 44 kraje. Oprócz 27 członków UE zaproszone są również kraje Bałkanów Zachodnich, Gruzja, Mołdawia, Ukraina, Armenia, Azerbejdżan, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Wielka Brytania i Turcja.

Gospodarz spotkania, premier Republiki Czeskiej Petr Fiala uważa, że nowy format jest korzystny, ponieważ pozwala na nieformalną dyskusję, nie krępowaną przez różne zwyczaje i formalności. Tematami będą: bezpieczeństwo, energia, środowisko i gospodarka.

Z inicjatywą powołania EPC wyszedł w maju, w trakcie francuskiej prezydencji w Unii, prezydent Emmanuel Macron. Uznał, że istniejące organizacje, jak Rada Europy czy OBWE, nie są formatami, w których można szukać rozwiązań aktualnych problemów. Później jego zdanie podzielili uczestnicy czerwcowego szczytu UE. Podkreślono wówczas, że obecne wyzwania geopolityczne dotyczą nie tylko 27 państw, ale całego kontynentu. Ma to być także sygnał, że Europa to nie tylko Unia, a niektóre tematy wymagają ogólnoeuropejskiej dyskusji.

Na spotkanie do Pragi zaproszeni nie zostali przedstawiciele Rosji i Białorusi. (PAP)