Prezydent Olsztyna prowadzi konsultacje w sprawie „szubienic”

2022-10-02 13:15:59(ost. akt: 2022-10-01 14:33:42)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ma ogłosić do środy, czy zaskarży decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego o uchyleniu wpisu pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej do rejestru zabytków. Niedawno spotkał się z przedstawicielami stowarzyszeń i środowisk, żeby przeprowadzić konsultacje w tej sprawie.
Z zaproszenia skorzystało tylko kilka stowarzyszeń. Z informacji, do których dotarła „Gazeta Olsztyńska” wynika, że prezydent nie ujawnił swoich zamiarów co do dalszego losu pomnika, którym zarządza miasto. Nie zabrakło jednak pytań o koszt jego likwidacji.

— Pan prezydent, pytany o pieniądze potrzebne na usunięcie pomnika i jego przeniesienie do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej lub w inne miejsce, stwierdził, że są inne możliwości — relacjonuje Bohdan Bachmura ze Stowarzyszenia Święta Warmia.

Piotr Grzymowicz miał zapowiedzieć, że pomnik w przypadku konieczności usunięcia z placu w centrum Olsztyna może zostać rozebrany albo sprzedany. Wszystko po to, żeby uniknąć wydatków. Do tej pory prezydent Olsztyna wskazywał na dużą wartość artystyczną pomnika.

Przypomnijmy. Minister kultury tydzień temu zdecydował o uchyleniu wpisu tzw. olsztyńskich „szubienic” do rejestru zabytków. Wpis chronił pomnik przez likwidacją w związku z przepisami ustawy o dekomunizacji. Władze Olsztyna, do których należy monument, mają 14 dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy i 30 dni na skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Brak sprzeciwu władz miasta będzie oznaczał konieczność usunięcia pomnika z przestrzeni publicznej. To nie znaczy, że musi zostać zniszczony, bo może zostać przeniesiony na przykład do muzeum lub w jakieś niepubliczne miejsce. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w marca sam prezydent Olsztyna wnioskował o wykreślenie pomnika z rejestru zabytków.

Olsztyńskie „szubienice” powstały w latach 50. Po napaści Rosji na Ukrainę monument stał się miejscem licznych manifestacji przeciwników prób odbudowy sowieckiego imperium. Likwidacji pomnika od ponad dwóch dekad domagają się liczne środowiska patriotyczne.

Stanisław Kryściński

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. B.K. #3105747 3 paź 2022 22:32

  Obrona Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej to już jakaś groteska. Pooczekamy dosrody.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ares #3105725 3 paź 2022 11:08

  Będą bronić pomnika jak niepodległości,spuścizny po przodkach tankistach nie oddadzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ares #3105718 2 paź 2022 22:28

  Bronią komuchy dziedzictwa swoich przodków TANKISTÓW

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. AtoJa #3105714 2 paź 2022 14:00

  No ręce opadają i nie tylko. Co ten miłośnik bolszewi wyczynia w tym mieście.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. wojtelk2424 #3105708 2 paź 2022 13:38

  Czy ten człowiek długo jeszcze będzie zwlekał z usunięciem tego miasta postkomunistycznego reliktu. Pinokio czy ty masz choć odrobinę wstydu? Pozdrawiam jego wyborców

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz