Szubienice nie są już zabytkiem. Mogą zniknąć z Olsztyna

2022-09-21 17:50:08(ost. akt: 2022-09-21 17:59:36)
Pomnik gloryfikujący żołnierzy Armii Radzieckiej może już bez przeszkód zniknąć z Olsztyna. Nie jest już zabytkiem. Decyzje o uchyleniu jego wpisu do rejestru zabytków podpisał w środę minister kultury.
— Decyzja zapadła — przekazał dziennikarzom "Gazety Olsztyńskiej w środę wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia nowego gmachu Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Wicepremier dopytywany o dalszy los pomnika postawionego w centrum Olsztyna na początku lat 50-tych wyraził przekonanie, że monument zniknie z przestrzeni publicznej. Procedura unieważnienia wpisu olsztyńskich „szubienic” do rejestru zabytków została rozpoczęta 23 sierpnia przez ministerstwo kultury. Swoje uwagi do niej zgłaszał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który jest zwolennikiem pozostawienie pomnika w centrum Olsztyna i opatrzenia go komentarzem historycznym.

Procedura uchylenia wpisu została przeprowadzona na podstawie jednego z artykułów Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który mówi, że „Minister może uchylić lub zmienić w niezbędnym zakresie każdą decyzję ostateczną, jeżeli w inny sposób nie można usunąć stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu albo zapobiec poważnym szkodom dla gospodarki narodowej lub dla ważnych interesów Państwa”.

Głosy o konieczności likwidacji pomnika nasiliły się po ataku Rosji na Ukrainę, a olsztyńskie „szubienice” stały się miejscem antyrosyjskich manifestacji. Kiedy z pomnika odpadły dwie granitowe płyty, do prokuratury trafiły zawiadomienia o zagrożeniu, które stwarza. W efekcie monument, którym zarządzają władze Olsztyna, został ogrodzony płotem. Teraz, skoro już nie jest zabytkiem, powinien jak najszybciej zniknąć z centrum Olsztyna.

Stanisław Kryściński

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warmiak #3105464 23 wrz 2022 12:26

  Pewna kultura wymaga , by używać języka normalnego. To , że niektórzy nazywają pomnik "szubienicami" nikogo nie upoważnia by ta nazwa funkcjonowała oficjalnie. Bo dojdziemy do tego, że oficjalnie będziemy nazywać wszystko językiem rynsztokowym. Były czasy, że nazywano patrona ulicy przy której strony tak - że podjęto specjalną uchwałę , by mordercy tak brzydko nie nazywać. "Ustawa z dnia 7 kwietnia 1938 r. o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, Pierwszego Marszałka Polski." Więc niech mieszkańcy Allenstein decydują jakim językiem się posługujemy. Swoją drogą nie mogę dotrzeć do dokumentu międzynarodowego, który przyznaje prawo sprawowania administracji Polakom na tym terenie, Ten pomnik był gwarantem , ciekawe jak długo.?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ares #3105443 22 wrz 2022 10:43

  Komusze władze Olsztyna będą robić wszystko ,aby spuścizna po ich przodkach pozostała na miejscu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. basilo #3105435 22 wrz 2022 07:52

  I to mnie się Stasiu podoba

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. SumRed #3105431 22 wrz 2022 07:49

  Apeluje aby upublicznic date rozbiorki tego ustrojstwa i w tym dniu na tym parkungu zorganizowac festival foodtruckow. To będzie niezla atrakcja w miescie w którym malo co sie dzieje. Moze w sylwestra?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja. #3105429 22 wrz 2022 05:27

  Nareszcie Pan Minister zrobił to co do niego należało tylko dlaczego to trwało kilka lat? I martwię się o tych wszystkich piskaczy którzy na tym pomniku bili pianę , bo na czym teraz będą się wyżywać.... No i należało by przypomnieć czasy Hitlera , wtedy też zmieniano historię, palono książki...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz