Zmień przyzwyczajenia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności!

2022-09-15 17:12:25(ost. akt: 2022-09-16 12:31:46)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

W piątek 16 września wystartował Europejski Tydzień Mobilności, niezwykle proekologiczna inicjatywa, znana wcześniej jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu". To idealny moment na przybliżenie idei jaka za nią stoi, zwłaszcza że w zielonej i ekologicznej stolicy Warmii i Mazur oraz pobliskich gminach Miasto Olsztyn w tym czasie prowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię "Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie".
Celem tego przedsięwzięcia jest namówienie mieszkańców do zmiany nawyków w przeróżnych obszarach życia. Głównym zamysłem kampanii jest odciążenie otaczającego nas środowiska, a także - na co zwraca uwagę włodarz Olsztyna - danie sobie szansy na zdrowsze życie.

Z jednej strony to nawyki związane z przemieszczaniem się, by nie robić tego tylko pojazdami mechanicznymi, z drugiej zaś jest szereg zachowań w naszym codziennym funkcjonowaniu, które możemy zmienić. Na przykład produkować mniej śmieci, lepiej je segregować, oszczędzać wodę, energię czy zadbać o otaczające nas środowisko. I o tym wszystkim mówimy w naszej kampanii — podkreśla Piotr Grzymowicz.

Kampania „Zmieniamy przyzwyczajenia w MOF-ie składa się z dwóch części. Pierwszą jest znana już z poprzedniego roku rywalizacja szkół "Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem". To bardzo ważna i ciesząca się dużym zainteresowaniem akcja.

Jej głównym celem jest zgromadzenie jak największej liczby "aktywnych kilometrów" — mówi zastępca prezydenta Olsztyna Ewa KaliszukZachęcamy do jak najczęstszego podróżowania przy pomocy własnych mięśni, np. pieszo, rowerem czy hulajnogą — dodaje.

Idea akcji jest podwójnie pożyteczna, ponieważ przekłada się nie tylko na ograniczenie emisji spalin, ale też poprawę kondycji oraz zacieśnianie relacji rodzinnych czy koleżeńskich wśród jej uczestników.

Nie mam wątpliwości, że uczestnicy tegorocznej akcji pokonają więcej kilometrów, niż było to przed rokiem — mówi koordynatorka przedsięwzięcia Agata Lichy. — Co ważne, cały czas można się zgłaszać do akcji. I zachęcamy, by te przyzwyczajenia zmienić nie tylko na czas akcji, ale już na zawsze — apeluje do mieszkańców i uczniów.

Zresztą ci ostatni świetnie zdają sobie sprawę z zasadności tej pożytecznej inicjatywy. W tym roku do rywalizacji stanęły 34 szkoły - 24 z Olsztyna oraz 10 z gmin ościennych i teraz walczą o nagrody. Pięć najbardziej aktywnych placówek wygra parkingi rowerowe, będą też nagrody indywidualne dla uczniów. Jedną ze zwycięskich placówek była Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Kołobrzeskiej.

Uczniowie, rodzice, coraz częściej nauczyciele przyjeżdżają do szkoły rowerami albo hulajnogami — podkreśla dyrektor SP3, Joanna Sędrowska.

Zadowoleni ze zmiany nawyków są również uczniowie oraz ich rodzice.
Codziennie dojeżdżam do szkoły z tatą, oczywiście zachowuję wszystkie środki bezpieczeństwa i przestrzegam przepisów — mówi Kuba Nakonieczny, ósmoklasista z tamtejszej szkoły.

Akcję podjęto nie tylko ze względu na Europejski Tydzień Mobilności, ale także z powodu przyjęcia niedawno przez olsztyńskich radnych Planu Mobilności Miejskiej. Plan mobilności Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna do roku 2025 stanowi strategiczny dokument przygotowany w celu zaspokojenia potrzeb mobilności ludzi oraz gospodarki w mieście Olsztynie i jego Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. Celem tego dokumentu jest zapewnienie mobilności na wysokim poziomie, przy nadrzędnym udziale komunikacji zbiorowej, alternatywnych form transportu (takich jak ruch rowerowy i pieszy) oraz przy zachowaniu odpowiednich wymogów w zakresie ochrony środowiska.

To spis działań, które prowadzą nas do tego, by poruszanie się było jak najbardziej wygodne, ale też sprzyjające środowisku i naszemu zdrowiu — tłumaczy dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna Justyna Sarna-Pezowicz.

Druga część kampanii „Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie” to zwrócenie uwagi na siedem przyzwyczajeń, których zmiana może mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na środowisko teraz, ale także w przyszłości. Tutaj Miasto Olsztyn chciałoby zwrócić uwagę na niesegregowanie śmieci, brak oszczędzania wody i prądu, smog, zanieczyszczanie wody i lasów oraz mobilne lenistwo.

W ramach tej części kampanii powstało siedem spotów, które olsztyński samorząd miejski promuje w Internecie. Poza tym w autobusowych i tramwajowych wiatach pojawiły się plakaty zwracające uwagę mieszkańców na owe „grzechy” oraz informacje, które Miasto przekazuje również w portalach internetowych.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności – Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020”

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci