Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie

2022-09-02 09:21:07(ost. akt: 2022-09-05 14:12:27)   Artykuł sponsorowany
"Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie

"Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

Jak zadbać o otaczające nas środowisko i jednocześnie o własne zdrowie? Próbę odpowiedzi na to pytanie daje kampania „Zmieniamy przyzwyczajenia!”, która w doskonały sposób angażuje lokalną społeczność olsztyńskiego MOFu i promuje zdrowy oraz aktywny styl życia.
Kampania „Zmieniamy przyzwyczajenia!” to oferta Miasta Olsztyn mająca na celu zmianę tych utartych nawyków w różnych obszarach naszego życia, które mają znaczący wpływ na otaczające nas środowisko. Kampania skierowana jest do olsztynianek oraz olsztyniaków, ale zapraszamy do niej również mieszkanki i mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna (Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda).

W codziennym natłoku obowiązków, nie przywiązujemy uwagi do pewnych czynności, które często mają bezpośredni, lub pośredni wpływ na nasze środowisko. Niekiedy wpadamy w pułapkę, że „sam nic nie zdziałam”, jednak trzeba mieć świadomość, że każda osoba, nawet w minimalnym stopniu zmieniająca swoje złe nawyki, może mieć ogromy wpływ na naszą przyszłość.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, dla którego kwestia ekologii i ochrony środowiska jest szczególnie bliska.

Zmieniamy przyzwyczajenia to akcja, która ma zwrócić uwagę mieszkańców na ich najbliższe sąsiedztwo. Chcemy zachęcić do zadbania o otaczającą nas przyrodę, namawiać do jeszcze lepszej segregacji odpadów, czy skłonić do korzystania z alternatywnych środków transportu, a nie ciągłego podróżowania autem. To niezwykle istotne, bowiem człowiek poprzez swoją działalność wyrządził przyrodzie mnóstwo szkód. Czas najwyższy, byśmy spróbowali się zrehabilitować, a pierwszym krokiem powinno być zatroszczenie się o to, co nas otacza – park, las, jezioro, osiedle, to wszystko, co tworzy nasze miasto — podkreśla włodarz stolicy Krainy Tysiąca Jezior i Zielonych Płuc Polski.

Obrazek w tresci

W ramach kampanii „Zmieniamy przyzwyczajenia!” ukazanych zostanie siedem codziennych „grzechów”, które mają negatywny wpływ na nasze środowisko oraz sposób, w jaki możemy zmienić nasze przyzwyczajenia:

1. Niesegregowanie śmieci – niestety, mimo wielu kampanii edukacyjnych, nie każdy umie segregować śmieci, a wiele osób nie ma świadomości, jak ważne jest oszczędzanie surowców.
2. Brak oszczędzania wody i prądu – coraz większy deficyt wody na świecie sprawia, że „bycie eco” nie powinno być już tylko modą, ale musi stać się koniecznością. Zmniejszenie zużycia wody to nie tylko oszczędność surowca, ale także mniejsze rachunki. Rachunki za prąd, jakie płacimy, są z roku na rok, coraz większe. Ponieważ nasze codzienne życie bazuje na eksploatacji wszechobecnych urządzeń elektrycznych, należy zastanowić się, co zrobić, żeby oszczędzać prąd, jednocześnie nie tracąc na jakości życia.
3. Smog – „sezon smogowy” co roku trwa przez kilka miesięcy, a mieszkańcy mimo wielu „alarmów” o szkodliwych skutkach palenia śmieci czy ogrzewania domów starym piecami, nadal niewiele zmieniają w swoim otoczeniu.
4. Zanieczyszczenie wody – na terenie MOFu Olsztyna leży kilkadziesiąt jezior i kilkanaście rzek. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie korzystają z wszechobecnych możliwości uprawiania sportów wodnych oraz wypoczynku nad wodą. Za dużą liczbą użytkowników, idą niestety tony śmieci, które zostawiamy nad zbiornikami.
5. Zanieczyszczenie lasów – w lokalnych mediach coraz częściej można obejrzeć materiały o „przyłapanych na gorącym uczynku”, którzy porzucają w lesie śmieci wielkogabarytowe. Niestety problem dotyczy także zwykłych „spacerowiczów”, którzy swoje śmieci wyrzucają dosłownie pod nogi.
6. Zanieczyszczanie miasta – mieszkańcy miast i gmin często skarżą się, że ich otoczenie jest brudne i oskarżają władze o brak koszy lub zbyt rzadkie ich opróżnianie. Kto w takim razie rzuca na trawniki niedopałki papierosów? Kto chowa w krzaki puste puszki i butelki? W końcu, kto zostawia na poboczach dróg i ulic worki pełne śmieci?
7. Mobilne lenistwo – tempo i styl naszego życia, ale także ogarniająca nas „wygoda” sprawia, że wszędzie jeździmy autem, a najchętniej podjechalibyśmy nim tuż pod samo wejście do sklepu, restauracji, a nawet do bramy kościoła. Więcej aut na ulicach, to nie tylko coraz większe zanieczyszczenie, ale także pogarszający się stan zdrowia wszystkich „leniwych”.

Obrazek w tresci

Codzienne grzechy, które czasami popełniamy nieświadomie, mają wpływ na to w jakim świecie żyjemy. Obecna sytuacja dobitnie pokazuje, że zanieczyszczenia jezior, rzek mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Problemy z energią zmuszają nas do podjęcia szybkich i zdecydowanych kroków, by obniżyć jej zapotrzebowanie. Kampania ta, ma na celu zwrócenie uwagi na proste czynności, które możemy zrobić, by zapobiec dalszej degradacji środowiska. Pamiętajmy, że Ziemię pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń! — podkreśla Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.

Kampania edukacyjna „Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie” jest podzielona na dwa moduły. Oprócz omówionego powyżej „Zmieniamy przyzwyczajenia!” składa się na nią moduł „Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem”, który promuje zrównoważoną mobilność wśród mieszkańców olsztyńskiego MOFu, a zwłaszcza uczniów.

Ty również możesz przyłączyć się do tej szalenie pożytecznej akcji. Wystarczy zajrzeć na grupę Zmieniamy przyzwyczajenia! i pochwalić się swoim zdrowym hobby: sportem indywidualnym, zespołowym, joggingiem, jazdą na rowerze czy pływaniem. Grupa ma ponad 350 zaangażowanych członków, którzy regularnie dzielą się ze społecznością swoimi aktywnościami. Wśród nich są rowerzyści, jak i fani pieszych wędrówek, kajakarze, a nawet miłośnicy jazdy na przeżywających ponowną młodość hulajnogach. Wszyscy korzystają z rozlicznych atrakcji, jakimi dysponuje sam Olsztyn, jak i ościenne gminy, tym samym dbając o środowisko oraz pięknie przekładając na praktykę powiedzenie rzymskiego poety Juwenalisa „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności – Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020”

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci