GDZIE SĄ NASZE LALKI? [zdjęcia]

2022-09-12 16:44:27(ost. akt: 2022-09-12 16:48:47)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

We wrześniu, w Oranżerii Kultury, odbyły się dwa spotkania autorskie z Małgorzatą J. Berwid, autorką książki „Wojenne lalki Marysi”.
Każdego roku we wrześniu powracają wspomnienia związane z II Wojną Światową
- wspomnienia walczących, więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych, cywilów, a także dzieci.

Dzieci, w świecie których, zamiast rozpoczęcia szkoły, nastał trudny, wojenny czas. We wrześniu, w Oranżerii Kultury, gościliśmy Małgorzatę J. Berwid autorkę książki „Wojenne lalki Marysi”. Odbyły się dwa spotkania autorskie z dziećmi i dorosłymi.

Małgorzata J. Berwid jest pedagogiem, dziennikarką, scenarzystką audycji telewizyjnych i radiowych, autorką telewizyjnego programu dla dzieci „Moliki Książkowe, czyli co czytać dziecku”, współtwórczynią „Ciuchci”, także autorką piosenek.

Prowadzi w „Radiu Dla Ciebie” autorską audycję upowszechniającą kulturę i czytelnictwo pt. „Ciotka Książkula zaprasza”.

Dwukrotnie nominowana do nagrody IBBY, jest laureatką wielu nagród m. in. Pegazika PTWK, statuetki „Cała Polska Czyta Dzieciom”, statuetki Fundacji „Promień Słońca”, Orderu Uśmiechu.

W spotkaniu porannym z pisarką wzięli udział uczniowie klas piątych lidzbarskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego.

W zaprezentowanej książce autorka przedstawiła przeżycia wojenne swojej mamy – Marii Berwid, której wojna zabrała dzieciństwo. Opowiedziała o tym podczas spotkania, zaprezentowała też film, a następnie wraz z uczniami odczytała kilka fragmentów swojej książki.

W trakcie spotkania uczestnicy rozwiązali krzyżówkę z hasłem WOJNA TO ZŁO, co było wstępem do pytań autorki o ich codzienność. Natomiast nawiązując do tytułu książki nie mogło zabraknąć pytań na temat lalek, o których mówili z dużym uczuciem.

Spotkanie zakończyły pamiątkowe zdjęcia młodych uczestników z naszym Gościem i uzyskane od niego autografy.

Spotkanie wieczorne z Małgorzatą J. Berwid było wspaniałą wędrówką w krainę dzieciństwa i młodości autorki książki „Wojenne lalki Marysi”.

Na spotkaniu z dorosłymi ujmowała szczerość wspomnień, a nawet pewna ich intymność. Pani Małgorzata od lat rozmawia o książkach i promuje czytelnictwo w radiowej stacji RDC. Pewnego dnia Ciotka Książkula sama otrzymała propozycję napisania książki opartej na historii rodzinnej.

W osobistej, niezwykle wzruszającej rozmowie z matką, po specjalnej zgodzie udzielonej przez nią, odkryła dziewczynkę z czasów wojny. Książkę stworzyła z fragmentów nagrań, nie udostępniła całości materiału, bo być może jest to już kanwa następnej publikacji.

Postać literackiej Marysi nierozerwalnie jest związana z równie ważną bohaterką szmacianą lalką Rozalką. W zawierusze wojennej utrata takiej lalki równoznaczna była z utratą kogoś bliskiego, komu wyszeptać można było wszystko.

Kolejne lalki, nie było ich wiele, miały swoje pochodzenie, przeznaczenie i zawsze to samo imię Rozalka, nawet gdy Marysia przestała już być maleńką dziewczynką. Niezwykła opowieść przekazana ustnie przez matkę córce, trudny powrót do dzieciństwa z lat wojny. Na koniec spotkania przyszedł czas na wspomnienia o pamiątkach z dawnych lat.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu KWIATEM ZABLIŹNI SIĘ WOJNY ŚLAD, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury