Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem! Wraca konkurs dla szkół w Olsztynie

2022-09-09 09:33:00(ost. akt: 2022-09-08 15:14:54)

Autor zdjęcia: pixabay

"Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem" to akcja, która ma zachęcać nie tylko uczniów szkół z Olsztyna i okolic do zmiany przyzwyczajeń transportowych. Kolejna jej odsłona ruszyła w czwartek (8 września).
Nie tylko auto, ale także szereg alternatywnych możliwości dostania się do szkoły - do tego ma zachęcać przedsięwzięcie. Najlepsze szkoły i najaktywniejsi uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Do akcji już przyłączyło się niemal 30 placówek.

— Siedzący tryb życia nie sprzyja naszemu zdrowiu — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Ograniczenie podróżowania pojazdami mechanicznymi to nie tylko szansa na lepsze samopoczucie i kondycję. To także ukłon w kierunku środowiska naturalnego.

Przedsięwzięcie polega na rywalizacji szkół. Uczniowie, pracownicy, osoby sprzyjające placówce będą starać się zgromadzić jak największą liczbę "aktywnych kilometrów". Można je zdobyć podróżując do szkoły pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym środkiem transportu, napędzanym własnymi mięśniami.

— W tym roku do przedsięwzięcia włączają się nie tylko olsztyńskie szkoły - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna Justyna Sarna-Pezowicz. — Do akcji zaprosiliśmy także placówki z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli sześciu gmin otaczających nasze miasto.

Najbardziej aktywne szkoły dostaną parkingi rowerowe. Nie zabraknie też indywidualnych nagród dla uczniów. Akcja potrwa do 22 września, czyli zakończenia Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

W ubiegłorocznej odsłonie wzięło udział 17 olsztyńskich szkół. Rywalizowało łącznie ponad 910 osób, które razem zdobyły prawie 89,5 tys. aktywnych kilometrów. Parkingi rowerowe wygrały: Zespół Szkół Budowlanych oraz Szkoły Podstawowe nr 3 i 33.

Fot. olsztyn.eu