Erwin Kruk został patronem ulicy w Olsztynie. Radni byli jednogłośni

2022-08-26 15:23:07(ost. akt: 2022-08-27 11:33:34)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Erwin Kruk, pisarz i poeta został patronem fragmentu nowej ul. Pstrowskiego, który dochodzi do węzła obwodnicy Olsztyna. Radni jednogłośnie przegłosowali projekt uchwały, tym samym wprowadzając go w życie.
Olsztyn przez chwilę miał już ulicę Erwina Kruka. W 2017 roku przy okazji przyjęcia ustawy dekomunizacyjnej taką nazwę zyskała ulica Dąbroszczaków. Z tą decyzją nie zgodziła się Rada Miasta w Olsztynie. Sprawa po wielu rozprawach sądowych została rozpatrzona na niekorzyść wojewody. Wyrok w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny a Dąbrowszczacy wrócili na mapę Olsztyna.

Temat jednak nie zginął. Starania w sprawie nadania imieniem Erwina Kruka jednej z olsztyńskich ulic podjął prezydent Piotr Grzymowicz. Główną przeszkodą było prawo.

Zgodnie z rozporządzeniami, to Rada Miasta decyduje o nazwach ulic na terenie miasta. Do tego dochodzą jeszcze terminy. Według olsztyńskich przepisów, aby ktoś mógł zostać patronem ulicy, musi upłynąć przynajmniej 5 lat od jego śmierci. W przypadku Erwina Kruka było to 4 maja 2022 roku. W uzasadnieniu do przyjętej uchwały możemy przeczytać, że:

Idealnym kandydatem na patrona ww. ulicy jest Erwin Kruk, znany przede wszystkim jako pisarz, poeta i dziennikarz, senator I kadencji (1989–1991). Szczególną część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej. W 2016, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2007 Erwin Kruk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast w 2016 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był wyróżniony tytułem honorowego obywatela Olsztyna oraz Olsztynka. Niewątpliwie jest to godny patron ulicy.

KG

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3104691 26 sie 2022 16:40

    Ulica tfu "dąbrowszczaków" komunistycznego komanda walczącego w Hiszpanii była godniejszą dla Erwina Kruka a nie komunistycznych agentów.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz