Szef rządu jedzie do Paryża z ważną propozycją! Czy Macron ją poprze? Chodzi o kwestię opłat za prawo do emisji CO2

2022-08-26 06:55:15(ost. akt: 2022-08-26 07:00:24)

Autor zdjęcia: Fratria

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz kolejny zaproponuje zawieszenie lub zmniejszenie, do poziomu 25-30 euro za tonę, opłat za prawo do emisji CO2. Ma na ten temat rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas zbliżającej się wizyty.
Tematy bezpieczeństwa, tematy energii, tematy współpracy - to są wątki, które będziemy poruszali

— powiedział w TVP Info premier Mateusz Morawiecki pytany o zbliżające się spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Za szczególnie ważne uznał tematy gospodarcze - tłumacząc, że wojna w Ukrainie kompletnie zdestabilizowała całą Unię Europejską, wiele gospodarek trzęsie się w posadach, a społeczeństwa protestują. Podkreślił, że jego zdaniem ta „putinflacja” uderza także we Francuzów i w Niemców.

Chcę zaproponować prezydentowi Macronowi, aby zawiesić, przynajmniej na jakiś czas, albo przynajmniej sprowadzić do jakiegoś poziomu akceptowalnego, 25-30 euro za tonę, opłatę za uprawnienia do emisji CO2

— powiedział premier Morawiecki. Przypomniał, że proponował to już w zeszłym roku, bo szantaż gazowy Putina zaczął się jesienią, jeszcze przed wybuchem wojny.

Chcemy razem pracować nad zmianą systemu energetycznego tak, by przemysł europejski nie wynosił się z Europy

— przekazał szef rządu.

Kolejnym tematem rozmów ma być wzmocnienie militarne Europy.
Mam nadzieję, że i tutaj pan prezydent Macron będzie się trzymał zasady, że najważniejsze jest NATO, Pakt Północnoatlantycki, który daje nam bezpieczeństwo

— powiedział premier.

Jesteśmy członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego w historii ludzkości

— dodał. Zaznaczył, że ważne jest wzmocnienie tego sojuszu, także poprzez wzmocnienie naszej armii.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce