Co może być przyczyną śmierci ryb w Odrze? Niemieccy naukowcy mają nową tezę. "Za katastrofę mogą odpowiadać trujące algi"

2022-08-17 13:35:08(ost. akt: 2022-08-17 13:37:44)
Ryby z Odry

Ryby z Odry

Autor zdjęcia: PAP/Jerzy Muszyński/wpolityce.pl

Za katastrofę na Odrze odpowiadają toksyczne algi? Niemieccy naukowcy zwrócili uwagę na nowe możliwe rozwiązanie ws. problemów rzeki.
O problemie informują naukowcy z Instytutu Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego Leibniza w Berlinie.

„To tłumaczyłoby wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur” – powiedział rbb ekolog wody Christian Wolter z Instytutu Leibniza, który od 30 lat zajmuje się badaniami Odry. Zdaniem naukowców, dotąd nie wiadomo jednak, jakie czynniki zewnętrzne mogły wywołać zakwit alg

– pisze dw.com.


Wysoka zawartość soli


Prawdopodobieństwo tezy o toksycznych algach potwierdza też Wolf von Tuempling, analityk wód z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu. Zaznaczył jednak, że jest w stanie wyobrazić sobie również inne przyczyny tragicznego stanu Odry.

O przypuszczeniach naukowców informuje również gazeta „Maerkische Oderzeitung” (MOZ), która przypomina, że ministerstwo ochrony środowiska Brandenburgii wśród pierwszych wyników badań wody w Odrze podało wysoką zawartość soli i związany z tym silny zakwit glonów. Wiadomo natomiast, że „rtęć nie mogła być decydującą przyczyną: wartości mieściły się w normie jakości środowiskowej lub nieznacznie ją przekraczały”

– czytamy na dw.com.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce