Festiwal Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka 2022. Pierwszy dzień za nami

2022-08-13 11:43:57(ost. akt: 2022-08-15 10:22:46)
 xwords.pl  Z prawej zwycięzca: Ignacy Wendt, obok Natalia Capelik, z lewej Laura Godziejewska

xwords.pl Z prawej zwycięzca: Ignacy Wendt, obok Natalia Capelik, z lewej Laura Godziejewska

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Po latach przerwy do Iławy powrócił konkurs o Złotą Tarkę. We wczorajszym (12 sierpnia) zmierzyło się czterech wykonawców. Następnie odbyły się koncerty główne.
Festiwal rozpoczął się wernisażem prac Agaty Topolewskiej
Tutaj więcej: Jazzowe i iławskie impresjo-ekspresje. Wernisaż prac Agaty Topolewskiej

oraz paradą jazzową ulicami miasta.
Tutaj czytaj o paradzie. Zobacz zdjęcia

Konkurs o Złotą Tarkę


Piątek podczas Złotej Tarki wiązał się zawsze z konkursem. Niestety, przez kilka lat nie był on organizowany, a wrócił podczas 51 Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. W jury zasiedli znakomici muzycy i propagatorzy jazzu, m.in.: Wiesław Pieregorólka, Krzysztof Wilski, Paweł Brodowski, Grzech Piotrowski.
Całość prowadził tradycyjnie Paweł Sztompke.
W tym roku publiczność zgromadzona w amfiteatrze im. Louisa Armstronga w Iławie wysłuchała czterech wykonawców: Laury Godziejewskiej, która już 5 lat temu wystąpiła na iławskiej scenie; Zuzanny Wojnickiej, która poza śpiewaniem jest operatorem filmowym (obu paniom towarzyszył ten sam zespół), Natalii Capelik, laureatki programów telewizyjnych Voice of Poland i Mam Talent, z zespołem Muianga Band. Ostatnim konkursowiczem był zespół Ignacy Wendt Band, jako jedyny występujący bez wokalisty. I to właśnie ostatniego wykonawcę jury wybrało jako zwycięzcę konkursu. Zwycięzcy otrzymali czek na 10.000 zł.


Drugie miejsce (i czek na 3.000 zł) otrzymała Natalia Capelik. Dwa wyróżnienia i po 1.000 zł nagrody finansowej otrzymały: Laura Godziejewska i Zuzanna Wojnicka. Ich wysoki poziom podkreślał zarówno dyrektor artystyczny Festiwalu Grzech Piotrowski, jak i przewodniczący jury Piotr Schmidt. Dyrektor artystyczny dodatkowo podkreślał, że w tym roku nowością jest konieczność przygotowania nie tylko standardu polskiego i obcojęzycznego, ale także kompozycji własnej. Ten wymóg musiał spełnić każdy wykonawca zakwalifikowany do konkursu. – Liczyła się dla nas jakość wykonawców, a nie ich ilość – mówił Grzech Piotrowski. I dlatego dodatkowo wyróżniono Natalię Capelik i Muianga Band, przekazując muzykom dodatkowe 1.000 zł za najpiękniejszy utwór własny.

Wszyscy otrzymali statuetki autorstwa iławskiego artysty Rafała Szulca. A laureaci dwóch pierwszych miejsc także zaproszenia na festiwale jazzowe w kraju.

Podziękowania za monografię


Dwutomową monografię na temat Złotej Tarki wydano krótko przed tegorocznym Festiwalem. Dlatego wykorzystano możliwość podziękowania jej twórcom. I tak na scenę weszli: Adam Ludwiczak (odpowiedzialny za iławską część książki), Krzysztof Wilski, Witold Mirski (który mówił, że czuje się tu jak w domu), Wojtek Bartkowski (twórca plakatów, który wyróżnienie dedykował Stanisławowi Cejrowskiemu), Ada Bartkowska, Krzysztof Niżyński z Klubu Stara Stodoła (poprzednia lokalizacja Tarki) oraz Aleksander Pałac (twórca telewizyjny). Niestety, nie wszyscy twórcy monografii już są wśród żywych.

Koncerty główne: Brass Federacja i Nika Lubowicz & All Stars


Na scenie amfiteatru tego wieczora grała też Brass Federacja, która wcześniej prowadziła paradę. Z utworami ze swojej najnowszej płyty "Nika sings Ella" wystąpiła Nika Lubowicz. Ostatnio w Iławie - w 2010 r., wówczas została laureatką nagrody głównej – „Złota Tarka” oraz Nagrody Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

Dokładnie w dniu koncertu na rynku pojawiła się jej płyta, na której śpiewa utwory Elli Fitzgerald. Jako "all stars" wystąpili m.in.: Wiesław Pieregorólka (który nawet śpiewał) i Henryk Miśkiewicz na saksofonie.

Edyta Kocyła-Pawłowska