Ogromna inwestycja w centrum Olsztyna zbliża się do końca. Wkrótce powstanie tam nowoczesny park i węzeł przesiadkowy

2022-08-09 12:33:26(ost. akt: 2022-08-09 14:38:30)
Realizowana inwestycja ma wartość 4,6 mln zł

Realizowana inwestycja ma wartość 4,6 mln zł

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po wielu kontrowersjach i długich dyskusjach udało się rozpocząć budowę węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście. Zajrzeliśmy dziś na plac budowy, żeby sprawdzić jak idą prace. Okazuje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, a mieszkańcy niedługo będą mogli cieszyć się z nowego parku i węzła przesiadkowego.
Pomimo wielu trudności, budowa węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście przy skrzyżowaniu ulic Partyzantów i 1 Maja idzie w dobrym kierunku.

Realizacja inwestycji nie była prosta ze względu na odkrycia archeologiczne, takie jak odnalezienie pozostałości cmentarza ewangelickiego na terenie budowy w 2018 roku. Wymusiło to podjęcie odpowiednich kroków formalnych, które tylko opóźniły prace.

W wyniku prowadzonych prac wyburzono znajdujące się wzdłuż torów garaże oraz budynki gospodarcze. Ich miejsce zajmą dojścia piesze wraz z dojazdami do przystanku kolejowego, a także miejsca postoju krótkoterminowego dla samochodów, czyli dobrze znane parkingi kiss&drive.

Z ogromnego węzła przesiadkowego podróżni będą wychodzić wprost do parku, w którym zostaną upamiętnione osoby spoczywające na odkrytym wcześniej cmentarzu. Według niektórych źródeł spoczywa na nim m.in. historyczny burmistrz Olsztyna Oskar Belian, który był postacią równie zasłużoną, co kontrowersyjną.

Inwestycja powstaje w dużej mierze dzięki środkom unijnym w ramach projektu „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności”.

Realizowana inwestycja ma wartość 4,6 mln zł.