Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Olsztynie. Głównym tematem będzie budżet i Polski Ład

2022-07-27 13:33:17(ost. akt: 2022-07-27 14:50:26)
Sesja rady miasta olsztyna 26.02 2020

Sesja rady miasta olsztyna 26.02 2020

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Powiedzieć że Polski Ład śni się po nocach każdemu księgowemu i samorządowcowi w Polsce to jak nic nie powiedzieć. Jak to bywa w przypadku dużych pieniędzy, niektórzy zyskali, niektórzy stracili. Olsztyn zalicza się do tej drugiej grupy, dlatego radni wraz z prezydentem muszą zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miasta, aby połatać budżet inwestycyjny.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Olsztynie odbędzie się w najbliższy piątek 29 lipca. Porządek obrad składa się z czterech punktów, z czego pierwszy dotyczy otwarcia, dwa kolejne zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, natomiast ostatni to dyskusja na temat Koszar Dragonów. Jak przyznaje przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk, głównym powodem obrad jest Polski Ład.

— To PRL w czystej postaci. Wtedy też pieniądze i inwestycje przywoziło się w teczkach — stwierdza Robert Szewczyk — To jakiś skandal, że rząd zabiera mieszkańcom Olsztyna ICH pieniądze, które powinny iść do budżetu NASZEJ gminy i być przeznaczone na inwestycje służące mieszkańcom OLSZTYNA. Obecnie to wygląda tak, że my mamy obniżone dochody z podatku PIT a rząd rozdaje nasze pieniądze zaprzyjaźnionym gminom. To skandal, że Olsztyn w ostatniej edycji Polskiego Ładu dostał 5 mln zł a dużo mniejsze gminy kilkadziesiąt milionów. Ładne zdjęcia z papierowymi czekami już mieliśmy za poprzedniego ustroju, wystarczy nam. — stwierdza przewodniczący Rady Miasta.

Olsztyn dostał pieniądze z Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowania na trzy projekty: remont ul. Plażowej, budowę wiaduktu na Tracku i modernizację boiska przy SP 18.

Rząd nie przyznał samorządowi Olsztyna dofinansowania na budowę ul. Nowobałtyckiej, upamiętnienie Rondeli przed Wysoką Bramą i zakup autobusów elektrycznych.

— To chore, że rząd przyznaje te pieniądze bez żadnych wytycznych — kontynuuje przewodniczący Szewczyk — W przypadku dofinansowania ze środków europejskich konieczna jest strategia rozwoju, pozytywna ocena anonimowej komisji i spełnienie szeregu warunków. W przypadku Polskiego Ładu konieczny jest dobry układ z rządem — zauważa Robert Szewczyk.

Okazuje się, że środki przyznane samorządowi Olsztyna z Polskiego Ładu są niewystarczające na realizację wybranych inwestycji, dlatego konieczne jest zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Ratusz musi dopłacić do realizacji każdego projektu z własnego budżetu.

Karol Grosz

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bob #3103860 28 lip 2022 11:37

  bezwstydni radni i szef prezes olsztyna, nie maja honoru, osztyn lezy i czeka na dobicie. oni sie gniewaja na rzad smiechu warte, jak dzieci. samorzadowcy dobrodzieje tu nie ma polityki ps. grzymowicz pisze listy do premiera RP i poucza - kabaret

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. B.K. #3103804 27 lip 2022 16:36

  Zapytam pana Szewczyka, jakie to wielkie inwestycje poczyniono w Olsztynie za rządów PO i PSL, finansowane przez rząd? Z tego co pamiętam, nawet z Obwodnicą Olsztyna były wielkie problemy, protesty mieszkańców razem z prezydentem Miasta! Najpierw były obietnice sfinansowania całej obwodnicy, potem zabranie tych pieniędzy, a na koniec, po protestach, dostaliśmy kasę na połowę obwodnicy. I ministrowie infrastruktury (2007-2015) byli z PO, czyli pana partii... Coś pomyliłem? P.S. Właśnie rozpoczęto budowę nowego Dworca Głównego w Olsztynie, a to też sprawa Rządu i PKP i ważna sprawa dla Olsztyna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3103800 27 lip 2022 16:19

  I dodam, że trzeba brać przykład z Beaty Szydło, Anny Zalewskiej, Zbigniewa Ziobro, Mateusza Morawieckiego którzy za ciężką pracę zainkasowali marne 65-80 tysięcy na głowę. Trzeba brać przykład ze skromnego marszałka sejmu Kuchcińskiego który tylko 100 razy latał samolotem z rodziną co kosztowało raptem 4 mln zł. To są przykłądy postaw obywatelskich, gdy rządzący nie wywyższają się a nie wy radni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 4. AtoJa #3103799 27 lip 2022 15:58

  Wy radni jesteście skandalem . Żebyście tylko wiedzieli jak Olsztynianie was nienawidzą za to jak żeście sobie tak materialnie dobrze zrobili za nasze wspólne mieszkańców pieniądze i za ten cały bardag w mieście , to byście się pod ziemię ze wstydu zapadli.Ale kto by tam was podejrzewał o jakieś wyrzuty wyrzuty sumienia .To akurat jest zupełnie nieprawdopodobne , tak jak to, że ruskie wygrają z Ukrainą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 5. AtoJa #3103798 27 lip 2022 15:49

  Chore, panie przewodniczący , to było podniesienie sobie diet i prezydentowi wynagrodzenia o 100% .Ludziom pracującym w miejskich jednostkach organizacyjnych żeście pokazali figę i dali 3% podwyżki. To jest chore panie przewodniczący !

  Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)