Autobusy elektryczne w Olsztynie? Niewykluczone

2022-01-11 07:31:20(ost. akt: 2022-01-10 17:17:53)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: ZDZiT w Olsztynie

Rozpoczął się nabór do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Jakie zadania zgłosi Olsztyn? M.in. uczytelnienie odkryć archeologicznych przy Wysokiej Bramie.
Każdy samorząd może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji. Limity dla każdego z nich to odpowiednio: do 5, 30 i do 65 mln zł. Wnioski można składać do 15 lutego.

Ustaliliśmy z radnymi, jakie inwestycje chcemy zgłosić — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Projekt, który zostanie zgłoszony w limicie do 5 mln zł to modernizacja boiska piłkarskiego na Dajtkach przy SP 18. Miasto ma już gotowy projekt budowlany, — do 30 mln zł — to projekt uczytelnienia odkryć archeologicznych przy Wysokiej Bramie.

Ta inwestycja będzie współgrała z krańcówką tramwajową — dodaje Piotr Grzymowicz. — Będzie to część ambitnego projektu Biura Dżus GK Architekci, które wygrało w ogólnopolskim konkursie na uczytelnienie terenu przy Wysokiej Bramie. Teraz chcielibyśmy zrealizować pierwszą część, ale docelowo projekt zakłada nie tylko wyeksponowanie rondeli i zagospodarowanie tego terenu, ale także uczytelnienie dalszego przebiegu murów obronnych wzdłuż ul. Nowowiejskiego.

Za 30 mln zł m.in. ma zostać odrestaurowana odkryta przed kilkoma laty rondela, wybudowany mur oporowy, a także zagospodarowany cały teren.

Po wojnie niestety nie były przestrzegane żadne warunki dotyczące ochrony zabytków, w tym Wysokiej Bramy — dodaje prezydent miasta. — I wybudowano tam kolektor wodociągowy o średnicy 500 mm, który będzie wymagał przebudowy. Przebudować trzeba też działające tam instalacje gazowe i cieplne.

Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo odkrycia kolejnych, cennych reliktów. Przy okazji wzmocnione zostaną fundamenty Wysokiej Bramy. Zagospodarowanie tego terenu ma być wykonane równolegle z krańcówką tramwajową na pl. Jedności Słowiańskiej.

Trzeci projekt — do 65 mln zł — zakłada zakup 20 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą. Projekty, które zostaną wybrane do realizacji, będą mogły otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 98 proc. wartości inwestycji.

Dodatkowo Olsztyn został zakwalifikowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jako gmina popegeerowska. Dlatego miasto ma też w planach złożenie równolegle dwóch dodatkowych wniosków. W kategorii do 2 mln zł będzie to modernizacja i przebudowa dachu Pałacu Młodzieży, czyli zadanie, które będzie pierwszym etapem modernizacji tego budynku. Natomiast w kategorii do 3 mln zł władze miasta zamierzają złożyć projekt uruchomienia pięciooddziałowego przedszkola w SP 12.

Ta kwota nie wystarczy na całe zadanie, ale byłaby dużym odciążeniem dla gminnego budżetu — dodaje prezydent Grzymowicz. — Mamy dokumentację projektową i trzymamy kciuki, żeby wszystkie nasze wnioski zostały zakwalifikowane do dofinansowań.

Źródło: UM Olsztyn

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom #3087408 11 sty 2022 17:10

  Trzeba było odrazu obudzić się i zamiast tramwaji zainwestować w autobusy elektrycznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. ToraTora #3087369 11 sty 2022 13:37

  Nasz prezydent jakoś dziwnie reaguje. Przecież kilka lat temu powiedział to, co wydrukowano i pokazano w tym serwisie, że NIE ma potrzeby instalowania w Olsztynie autobusów elektrycznych!!!!!! Ten sam prezydent!!! A teraz za przeproszeniem "skamle", że popiera pomysł i widzi potrzebę zorganizowania kasy. Tyle, że teraz jest inna rzeczywistość panie przewrotny prezydencie!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. To ja #3087341 11 sty 2022 08:59

  Jak zaczną grzebać pod wysoką bramą to nigdy się to nie skończy. Do tej pory jest dziura. Jak zaczną dalej kopać to znajda skamieniałą kupę rycerza albo nawet dinozaura i dziura pozostanie jeszcze większa na kolejne lata.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz