Bracia w wieku 16 i 18 lat z Dywit kradli sprzęty budowlane i paliwo. Teraz grozi im więzienie

2022-07-26 16:07:54(ost. akt: 2022-07-27 15:13:29)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Policjanci zatrzymali młodych przestępców. Łupem braci w wieku 16 i 18 lat padły materiały budowlane, narzędzia i części samochodowe. Mężczyźni odpowiedzialni są również za kradzieże paliwa z zaparkowanych aut na terenie gminy Dywity i Olsztyna.
Na początku bieżącego roku do funkcjonariuszy z Dywit zaczęły wpływać informacje o kradzieżach sprzętów z placów budowy oraz paliwa z zaparkowanych aut.

Po szeregu analiz policjanci wytypowali sprawców przestępstw. Okazali się nimi dwaj bracia w wieku 16 i 18-lat, którzy zostali zatrzymani w pobliżu jednego z placów budowy domu w gminie Dywity. W samochodzie, którym się poruszali zostały znalezione drewniane palety, które jak się później okazało, pochodziły z kradzieży.

Z ustaleń śledczych wynika, że młodzi mężczyźni za swój cel obrali place budowlane i pozostawione tam materiały, narzędzia oraz części samochodowe, w tym katalizatory o łącznej wartości ponad 32 tysięcy złotych.

Na miejsce przestępstw przyjeżdżali autami, które zabierali w nocy bez wiedzy rodziców. W celu ukrycia swojego przestępczego procederu kradli paliwo z zaparkowanych samochodów. Wybierali pojazdy pozostawione w nieoświetlanych miejscach, często w pobliżu zalesionego terenu.

Dodatkowo młodzi mężczyźni w ogóle nie powinni znaleźć się za kierownicą aut, bo nie mają do tego wymaganych uprawnień. Następnie skradzione paliwo przelewali do baków aut, którymi się poruszali, aby nie wzbudzić podejrzeń rodziców.

Policjanci ustalili, że młodzi mężczyźni ukradli paliwa z kilku aut na terenie Olsztyna i gminy Dywity o łącznej wartości blisko 2500 złotych.
W trakcie czynności wyszło również na jaw, że 16 i 18-latkowi w niektórych przypadkach pomagali znajomi.

Ostatecznie na podstawie materiału dowodowego 18-latek usłyszał łącznie 18 zarzutów dotyczących kradzieży i kradzieży z włamaniem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jego młodszy brat będzie się tłumaczył przed sądem rodzinnym i nieletnich. Bracia nie unikną również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Kolejny 18-latek usłyszał zarzut kradzieży, a 17-latek usiłowania kradzieży z włamaniem. Policjanci w trakcie czynności odzyskali część skradzionych przedmiotów. W tej sprawie do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marta #3103828 28 lip 2022 06:54

    Publiczne obcinanie rąk w niedziele na rynku to adekwatna kara, za takie występki, czytaj kradzież nie z głodu. Oczywiście przykład idzie z góry, stąd najpierw pod siekiere powinien pójść święty Moraw z Kecki, a potem kaczyna, źrebrzysko, przybłęda, susk, saski i inne zera postkomunistyczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. jwr #3103812 27 lip 2022 20:06

    A rodzice złodziei na wolności . Ale rodzinka !

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz