Nagroda Roku w kategorii „Obiekt w przestrzeni dziedzictwa" dla olsztyńskiego Hospicjum

2022-07-18 19:30:00(ost. akt: 2022-07-18 16:04:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To miejsce nie tylko ratuje życie najbardziej bezbronnym, bo małym dzieciom, ale jest również perełką architektoniczną miasta. SARP wyróżnił budynki przy ulicy Kromera 5 i 7 w Olsztynie Nagrodą Roku w kategorii „Obiekt w przestrzeni dziedzictwa".
Budowę hospicjum opisywaliśmy wielokrotnie. Zaczęło się od informacji o zakupie od miasta z 99-procentową bonifikatą przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej zdewastowanego i opuszczonego budynku przy ulicy Kromera. Potem ruszyły prace. Pochodzący z końca XIX wieku budynek został wyremontowany i dostosowany do potrzeb pacjentów.

Rozbudowa zabytkowego budynku dawnych koszar przy Kromera zakończyła się w 2021 roku i objęła teren między korpusem głównym a okalającymi wewnętrzny dziedziniec oficynami. Zlokalizowano w niej główny hol i kaplicę. W pozostałej części powstało prawdziwe centrum pomocy dla tych najbardziej potrzebujących i serca, i pomocy.

Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło w ubiegłym roku. Wstęgę przecięła sama Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, która wcześniej była zaangażowana w zbiórki na rzecz powstania Hospicjum. Teraz budynki obiektu, w którym mieści się hospicjum zostały uznane za najlepszy „Obiekt w przestrzeni dziedzictwa”. Nagrodę przyznało SARP. Zostało nią wyróżnione Biuro Architektoniczne Gadomscy. Jak jury uzasadniło nagrodę?

— Nagrodę przyznano za doskonałe operowanie detalem i użycie materiałów elewacji tworzących ciągłość między częścią historyczną a współczesną przy zachowaniu ich odmienności. Rytm elewacji budynku koszarowego zyskał szlachetną kontynuację w nowoczesnej w wyrazie okładzinie ceramicznej, tworząc charakterystyczny rysunek i grę światła i cienia. Niewielka część rozbudowy — kaplica Hospicjum — wpisuje się w nowoczesne trendy ascetycznej architektury sakralnej, a skromne, stanowiące dopełnienie całości wnętrze sprzyja wyciszeniu i modlitwie — czytamy w uzasadnieniu jurorów.

Uwagę jury przyciągnęły detale. One też zostały docenione w wyjątkowy sposób. Dotyczy to przede wszystkim dbałości o historyczne elementy wyposażenia. Zachowanie sztukaterii sufitowych czy oryginalne piece kaflowe, które nie tylko przetrwały remont, ale zostały architektonicznie doskonale wkomponowane w pełniące nowoczesne funkcje wnętrza.

Hospicjum przy ulicy Kromera mieści się w urokliwym miejscu ze względu na walory przyrodnicze. A właśnie dbałość o kompozycję w środowisku zewnętrznym budynku jest także ważnym elementem przestrzeni dziedzictwa. Nie tylko został zachowany historyczny bruk i starodrzew wokół budynku, ale też elewacja budynku podkreśla walory jego otoczenia.

O tym, jaki wysiłek został włożony w osiągnięcie tego efektu, najlepiej świadczy fakt, że ceramiczne kształtki wraz z otworami montażowymi na elewację budynku były specjalnie wypalane dla tego projektu. Dzięki temu pracochłonnemu zabiegowi elewacja obiektu wykonana właśnie z kształtek ceramicznych w naturalny sposób nawiązuje do historycznego wyglądu budynku i daje tak zachwycający efekt.

I choć zachwyt budzi sam wygląd Hospicjum, to najważniejsze dzieje się wewnątrz budynku. Hospicjum może przyjąć 11 dzieci, które są trwale i nieuleczalnie chore, również terminalnie. Budowa placówki kosztowała około 10 milionów złotych. Ponad 3 miliony to unijna dotacja. Reszta to darowizny.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak


Stanisław Kryściński

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. allsteen #3103083 18 lip 2022 20:42

    "To miejsce nie tylko ratuje życie najbardziej bezbronnym, bo małym dzieciom". Panie Stanisławie, proszę doczytać czym zajmują się hospicja, bo zwrot "ratują życie" trochę przekłamuje specyfikę działań tego typu placówek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz