Koniec darmowego parkowania przy Starym Mieście w Olsztynie? Pojawił się pomysł zagospodarowania "klepiska"

2022-07-18 12:00:00(ost. akt: 2022-07-18 13:07:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Olsztynie jest niewielu kierowców, którzy nie korzystali z popularnego "klepiska" czyli dzikiego parkingu przy ul. Nowowiejskiego i 22 Stycznia. Obecnie wielu kierowców, którzy wybierają się na starówkę właśnie tam decyduje się zostawić samochód. Dlaczego? Bo jest to zupełnie darmowe. Niedługo może się to zmienić.
Radny Mirosław Arczak wziął pod lupę popularne "klepiska" i przylegający do nich prywatny parking, który znajduje się na dzierżawionym od miasta terenie. Jego zdaniem ten teren powinien zostać wreszcie zagospodarowany, a gmina Olsztyn może się wzbogacić na czerpaniu zysków z obecnie praktycznie nieużywanych terenów. W tym celu radny napisał do prezydenta Piotra Grzymowicza interpelację, w której porusza kwestie związane z tymi terenami.

Fot. Zbigniew Woźniak

W związku z faktem niedoboru miejsc postojowych dla prywatnych samochodów osobowych na terenie Śródmieścia, przy jednoczesnym istnieniu dwóch rozległych terenów będących wyłączną własnością Gminy Olsztyn na ul. Nowowiejskiego i 22 Stycznia zwyczajowo wykorzystywanych do parkowania aut (tzw. „dzikie parkingi” lub „klepiska”), proszę o przedstawienie możliwości urządzenia na tych terenach płatnych parkingów zarządzanych przez ZDZiT lub inną jednostkę (w tym
podmiot zewnętrzny). Tereny te, wobec których Urząd Miasta nie ma ściśle określonych w czasie zamiarów (pomijam kilkuletnie już zapowiedzi
zagospodarowania otoczenia Wysokiej Bramy, z których do tej pory nie wyniknęło żadne fizyczne zagospodarowanie tego terenu) powinny być uznawane za rezerwę parkingową, z której gmina powinna uzyskiwać dochody. Zastrzegam, że w postulowanym przeze mnie rozwiązaniu nie chodzi o włączenie ww. terenów do Strefy Płatnego Parkowania, ponieważ to wymagałoby nakładów na ich dostosowanie do formalnych wymogów (np. remont nawierzchni umożliwiający trwałe wyznaczenie miejsc postojowych)- choć w przypadku placu na tyłach ul. 22 Stycznia takie właśnie działanie wydaje się najbardziej pożądanym scenariuszem (zwłaszcza w kontekście zapisów tamtejszego Miejscowego Planu Zagospodarowania).

Okazało się, że zagospodarowanie klepisk jest... niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.


Działka, na której znajduje się parking gruntowy przy ul. Nowowiejskiego należy do pasa drogowego. Zgodnie z orzecznictwem sądowoadministracyjnym pobieranie opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych dopuszczalne jest jedynie w trybie określonym w art. 13 [...] o drogach publicznych. Organizacja płatnego postoju pojazdów w innym trybie niż wyżej wymieniony nie jest zgodna z art. 217 Konstytucji RP, a przez to w sposób istotny narusza prawo. — odpisał

Ale obok jest płatny parking...


... tylko że nie należy on do miasta. Przynajmniej bezpośrednio, bo działka, na której się znajduje nadal jest własnością gminy Olsztyn. Tym placem również zainteresował się radny Arczak.

— Zwracam się także z pytaniem o zasady funkcjonowania strzeżonego parkingu przy ul. Nowowiejskiego (w pobliżu Hotelu „Pod Zamkiem”). Na podstawie jakiej umowy zajęty jest teren należący do Gminy Olsztyn? Proszę o przekazanie kopii aktualnego dokumentu regulującego tę kwestię. Jakie opłaty ponosi podmiot korzystający w tego terenu? Czy były prowadzone rozmowy o powiększeniu tego parkingu w celu zwiększenia powierzchni, z której Gmina Olsztyn mogłaby uzyskiwać dochód? — zapytał radny.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Parking strzeżony przy ul. Nowowiejskiego znajduje się na działkach przekazanych Zarządowi Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie w trwały zarząd, Teren ten nie należy do pasa drogowego a dzierżawa zawierana jest na okresy 3-letnie z tym samym dzierżawcą od ok. 30 lat wybranym w drodze przetargu. W załączeniu zanonimizowana umowa dzierżawy wraz z pismem waloryzującym
czynsz dzierżawny — odpowiedział prezydent Grzymowicz.

Póki co nic się nie zmieni


Klepiska dalej zostaną klepiskami. Powód nie leży w planach zagospodarowania czy rozwiązanych prawnych, tylko w pustej kasie miasta.

— W chwili obecnej Gmina Olsztyn nie posiada środków finansowych na zagospodarowanie tego terenu w sposób zgodny z miejscowym planem. Trudne byłoby również pozyskanie inwestora, który byłby zobowiązany do realizacji projektu, zapewniając przy tym obsługę komunikacyjną do przyległych nieruchomości i dodatkowo mógł czerpać dochody z opłat parkingowych, które zwróciłyby nakłady poniesione na te inwestycje — zaznaczył prezydent Piotr Grzymowcz na końcu odpowiedzi na interpelację radnego Arczaka.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. frost #3103278 20 lip 2022 14:42

    "Żadna władza na świecie nie cofnie się przed każdą podłością jak zabraknie jej pieniędzy na swoje zachcianki". Ten radny jest pojętnym uczniem. Skoro UE potrafi wypłukiwać złoto z powietrza przy pomocy handlu emisjami CO2 to radny chce zamienić Olsztyn w strefę płatnego parkowania. Ile "dzikich' parkingów! Do dzieła panie radny! Podpowiadam kolejny raz, zamontować w kiblach prywatnych mieszkań kasowniki! Budżet macie dopięty.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz