Szef MON podpisał umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców

2022-07-01 14:40:29(ost. akt: 2022-07-01 15:04:48)
minister Mariusz Błaszczak

minister Mariusz Błaszczak

Autor zdjęcia: PAP

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w piątek w Świdniku umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149. Na wyposażenie polskich sił lądowych już od przyszłego roku trafią nowoczesne śmigłowce; to ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej - zaznaczył szef MON.
"Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. (...) W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych" - powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. "To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy" - zaznaczył. Wyraził zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.

"Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku" - zaznaczył, dodając, że pierwsze śmigłowce będą gotowe już w przyszłym roku, co jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, napaści Rosji na Ukrainę i tego, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W związku z tym - zaznaczył - polskie władze podjęły decyzję, by "skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego".

"Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku" - powiedział Błaszczak.

Poinformował też, że w ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.(PAP)

AgustaWestland AW101 (dawniej EH101) – europejski śmigłowiec wielozadaniowy opracowany przez dwie firmy: włoską Agusta i brytyjską Westland Helicopters. Firmy te po połączeniu tworzą obecnie konsorcjum AgustaWestland. W służbie brytyjskiej i portugalskiej śmigłowiec nosi nazwę Merlin.
Używany w róznych wersjach przez armie kilkunastu państw, pierwszy raz zakontraktowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w kwietniu 2019. Umowę zawarto na zakup 4 śmigłowców dla Marynarki Wojennej w wersji ZOP/SAR, które mogą jednocześnie prowadzić misje ratownicze oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Mają zastąpić dotychczas używane śmigłowce Mi-14PŁ i PŁ/R

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja. #3102475 1 lip 2022 19:15

    Kilka lat temu Macierewicz też podpisał umowę na Blackhawki - napisałem wtedy że uwierzę jak je zobaczę. Dziś mogę powtórzyć: Uwierzę jak zobaczę!

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz