Afrykańskie upały nad Olsztynem. W nocy nad miastem mogą przejść nawałnice

2022-07-01 08:49:32(ost. akt: 2022-07-01 09:10:58)
ból głowy

ból głowy

Autor zdjęcia: Pixabay

Pogoda na początku wakacji nas nie rozpieszcza. Temperatura powietrza w Olsztynie może dziś przekroczyć nawet 34 stopnie Celsjusza. Taki upał jest niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia człowieka. Meteorolodzy ostrzegają, że w nocy nad Olsztynem mogą przejść gwałtowne burze.
Upały w mieście utrzymują się już od kilkunastu dni. Dziś jednak może paść rekord temperatur z ostatnich dni. Według niektórych prognoz temperatura w Olsztynie może przekroczyć nawet 34 stopnie Celsjusza, w takim przypadku jest ona śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi.

Jak pracować w taki upał?!


Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wodę do picia. Pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy, jeśli upał powoduje jego złe samopoczucie i nie może być z tego powodu ukarany na przykład obniżeniem wynagrodzenia.


Jak się chronić przed upałem?


Kto może, powinien zostać w domu w godz. 11-15. Wychodząc z domu, należy ochronić ciało – stosować kremy z filtrem, założyć jasne, lekkie, przewiewne ubranie, nakrycie głowy i starać się przebywać w cieniu. Warto też ograniczyć aktywność fizyczną, która może spowodować przegrzanie organizmu. Osobom starszym oraz rodzicom z maluchami i zwierzakami zaleca się spacery dopiero w godzinach popołudniowych.

Warto pamiętać, że podczas upałów zapotrzebowanie organizmu na płyny wzrasta. Zamiast zalecanych normalnie 1,5-2 litrów powinniśmy wypijać nawet 3 litry płynów dziennie. Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia, spośród produktów stałych najwięcej wody zawierają właśnie warzywa (do 95%) i owoce (do 87%).

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kasia #3102455 1 lip 2022 12:16

    Upały nie odpuszczają, to fakt. U mnie dwie butelki cisowianki na głowę idą w domu. Mam nadzieję, że temperatura troche się jeszcze obniży.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. dis #3102448 1 lip 2022 09:43

    Może nie do końca afrykańskie upały, bo tam jest ponad 40 stopni, ale fakt - jest gorąco :) Najbardziej rozwalają mnie ludzie, szczególnie kobiety, które chcąc się ochłodzić idą na plaże i smażą się cały dzień leżąc na słońcu. Ale spokojnie, jutro już będzie chłodniej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz