Drużyna z Olsztyna wygrała finał krajowy Pucharu Tymbarku!

2022-06-15 12:53:46(ost. akt: 2022-06-15 14:08:50)
Oto mistrzowie! Drużyna SP18 Mamy Talenty Olsztyn wraz z trenerami Piotrem Żurawelem (u góry po lewej) i Adrianem Podgórskim (u góry po prawej) i ich nagrody

Autor zdjęcia: archiwum SP18 Mamy Talenty Olsztyn

PIŁKA NOŻNA\\\ Ogromny sukces Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie, której reprezentacja zwyciężyła w ogólnopolskim finale wielkiego turnieju "Z podwórka na stadion — O Puchar Tymbarku" w kategorii U-10! Finał został rozegrany na PGE Narodowym w Warszawie.
Puchar Tymbarku to największe w Europie rozgrywki piłkarski dla dzieci, w dotychczasowych edycjach zagrało ponad 2,5 miliona dziewczynek i chłopców! W tym gronie wiele jest zawodniczek i zawodników z naszego województwa, kilkunastu z nich w przeszłości już wygrywało finał ogólnopolski (drużyna SP4 Iława trenera Tomasza Demczaka w 2016 roku). We wtorek okazały puchar i mnóstwo wspaniałych wspomnień na całe życie zdobyli młodzi piłkarze z Olsztyna.

To właśnie prowadzona przez trenera Adriana Podgórskiego (na co dzień piłkarz Huraganu Morąg) ekipa SP18 Mamy Talenty Olsztyn zwyciężyła najpierw w finale wojewódzkim, który został rozegrany pod koniec maja w Iławie (już po raz ósmy z rzędu miasto to było gospodarzem rozgrywek), a następnie w krajowym. Właściwie, to finał wojewódzki wygrały dwa olsztyńskie zespoły z SP18, zarówno w kat. U-10, jak i U-12 chłopców. W rozgrywkach tych zwyciężył jeszcze AS Stomil Olsztyn (kat. U-10 dziewcząt) oraz SP Idzbark z gm. Ostróda (kat. U-12 dziewcząt). Te cztery drużyny reprezentowały nas na finale ogólnopolskim, który od niedzieli do wtorku rozgrywany był w Warszawie.

Grupowe mecze eliminacyjne najlepszych zespołów z całego kraju rozgrywane były na stadionie Hutnika, ale już sam wielki finał finałów przeprowadzony został — tradycyjnie — na Stadionie Narodowym.

Ambitnie walczące zespoły dziewczynek z Idzbarka i Olsztyna nie wyszły z grup i pozostała im walka o dalsze pozycje. Ostatecznie Stomil był 10., dziewczynki z gminy Ostróda zajęły 16. miejsce, jednak trzeba pamiętać, że już sam awans na finały krajowe, czyli pokonanie wielu rywali na ścieżce do Warszawy (el. miejskie, potem powiatowe i wojewódzkie) już jest sukcesem samym w sobie, a wspomnienia i doświadczenie z Pucharu Tymbarku zostaną na lata.

Nie tylko ze wspomnieniami z Warszawy wróciła SP18 Mamy Talenty Olsztyn. Akurat starszy zespół (U-12) chłopców trafił do bardzo silnej grupy i odpadł z rywalizacji o czołowe lokaty, za to jak burza przez rozgrywki szła ekipa U-10.
— Jesteśmy jedynym klubem w Polsce, który wprowadził do finałów ogólnopolskich Pucharu Tymbarku aż dwie drużyny w danej edycji. A wcześniej siedmiokrotnie nasze zespoły przechodziły do fazy krajowej, jednak nigdy w dwuzespołowym składzie — mówi Piotr Żurawel, główny trener SP18 Mamy Talenty.

Właśnie — warto tu od razu wspomnieć, że nie byłoby takich sukcesów młodych olsztynian, gdyby nie ścisła współpraca podstawówki z akademią Żuri Olsztyn, którą założył i prowadzi właśnie były piłkarz Żurawel.
— Ta współpraca trwa już od 10 lat i jak widać przynosi wymierne i realne wyniki, a to m.in. dzięki specjalnemu programowi wprowadzonemu w naszej szkole — mówi trener. O systemie działającym w SP18 i o projekcie "Mamy Talenty" na pewno jeszcze napiszemy, teraz oddajmy to co należne mistrzom.

Zespół U-10 z Olsztyna w grupie dwukrotnie zremisował i raz wygrał. Pięć punktów dało mu awans do ćwierćfinału, gdzie w pokonanym polu pozostawił mistrza woj. opolskiego (2:0 z Akademią Odry Opole). W półfinale ekipa SP18 wygrała, także 2:0, z Aserek Team Gorlice (woj. małopolskie), a w wielkim finale, który już rozgrywany był na stadionie im. Kazimierza Górskiego pokonała zespół MG13 Łódź, czyli szkołę Marcina Gortata, w której — a jakże — grają adepci futbolu z ŁKS-u.

— Finał był niezwykle emocjonującym meczem, który ostatecznie wygraliśmy 3:2. Trzy gole zdobył dla nas w tym spotkaniu Oskar Lewkowicz. Zawodnik ten został uznany najlepszym piłkarzem w całym turnieju finałowym kategorii U-10, z kolei Szymon Mokijewski został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. No i trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że Adam Pięknik z naszego zespołu U-12 wywalczył koronę króla strzelców w swojej kategorii — wymienia Żurawel.

Szczęśliwa ekipa wróciła już do Olsztyna, ale za trzy miesiące (dokładnie 22 września 2022) czeka ją kolejny wyjazd na Narodowy. Jedną z nagród jest bowiem wstęp na mecz Ligi Narodów Polska — Holandia oraz spotkanie z reprezentantami naszego kraju — to dopiero będzie atrakcja dla młodych piłkarzy!

SKŁAD SP 18 MAMY TALENTY OLSZTYN: Szymon Mokijewski, Bartosz Przyłęcki, Tomasz Głowacki, Paweł Bisikiewicz, Oskar Lewkowicz, Jakub Romańczuk, Aleksander Skiba, Aleksander Maciuk, Borys Łesiów, Adam Jaworski,