Szubienice wymagają gruntownego remontu. Miasto będzie musiało przedstawić plany

2022-06-08 20:15:44(ost. akt: 2022-06-08 14:01:27)
Szubienice

Szubienice

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, zwany potocznie "szubienicami" wymaga naprawy. Taką decyzję wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego po szczegółowej kontroli monumentu. Teraz miasto musi zlecić ekspertyzę i przedstawić szczegółowe plany remontu pomnika.
Szubienice, mimo tego, że stoją w centrum Olsztyna od wielu lat, ostatnio stały się głównym tematem do dyskusji nie tylko wśród mieszkańców, ale także samorządowców, polityków, urzędników czy inżynierów. Temat pomnika był omawiany zarówno na gruncie światopoglądowym, finansowym jak i użytkowym. Teraz głównie mówi się o stanie pomnika, a także zagrożeniu jakie monument może stwarzać dla przechodzących obok mieszkańców.

— Przeprowadziliśmy szczegółową kontrolę wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, która potwierdziła nasze przypuszczenia — mówi kierownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Krzysztof Solnica w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Największej uwagi wymaga okładzina postawy pylonów, która składa się z kamiennych płyt, które stwarzają największa zagrożenie. Zleciliśmy zarządcy odgrodzenie terenu. Uważamy, że zostało to dobrze zrobione i osoby stojące przy płocie nie są zagrożone. Nakazaliśmy właścicielowi pomnika wystawić szczegółową ekspertyzę pokazującą w jaki sposób pomnik zostanie naprawiony. Jako termin wyznaczyliśmy 31 lipca — mówi Krzysztof Solnica.

Obecnie istnieje ekspertyza w sprawie stanu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, którą dysponuje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Głównym jej problemem jest jednak, że zawiera ona plany dotyczące relokacji pomnika, a nie jego remontu, dlatego miasto musi sporządzić nową.

Po przygotowaniu przez ratusz wszystkich dokumentów, będzie musiał je zaakceptować Wojewódzki Konserwator Zabytków, który oceni, czy prace zostaną przeprowadzone zgodnie z oryginalnym wyglądem pomnika.

Zapytaliśmy Urząd Miasta czy znają już przybliżone koszty naprawy pomnika, jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych liczbach czy nawet przybliżonych szacunkach. W obecnej sytuacji pozostaje nam czekać na ekspertyzę i dokładną wycenę. Plany miasta pozostają niezmienione i prezydent jest zdecydowanym zwolennikiem pozostawienia pomnika w centrum Olsztyna. Szubienice zostałyby wtedy wyremontowane i opatrzone specjalną tablicą zmieniającą wydźwięk tego miejsca.

Przypomnijmy, że olsztyńska prokuratura cały czas prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnego uszkodzenia pomnika. W przypadku znalezienia osoby odpowiedzialnej zniszczenia zabytku, wandal będzie musiał się z liczyć z pokryciem kosztów naprawy monumentu. Sprawa jest na tyle poważna, że podpada również pod Kodeks Karny, który jasno mówi, że "Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Karol Grosz

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3101293 9 cze 2022 15:18

  I dodam, że znam się na męczeniu gruchy bo u mnie w rodzinie wszyscy to robią. Moja mamusia męczyła gruchę radzieckim sołdatom, tatuś zresztą też. A ja męczę gruchę mojemu pieskowi. Tak, że trochę szacunku proszę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3101274 9 cze 2022 10:54

  Synek, grzeczniej. Nie po to twoja matka gruchę mi męczyła, żebyś teraz się tak nieładnie o tatusiu pisał.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. dis #3101262 9 cze 2022 08:07

  Może putin się dorzuci?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. basilo #3101253 9 cze 2022 07:38

  Już wydaliśmy 6000zł na sondaż telefoniczny. Teraz kasa na ekspertyzę, a to będzie duuuuużo więcej. Jest propozycja Panie Grzymowicz żebyś z własnej kasy to finansował, ewentualnie zrzutka w Urzędzie Miasta, no i oczywiście od Pana Mireczka też.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 5. katek #3101250 9 cze 2022 07:31

  To jakiś żart?????!!!!!!! Przecież miało go nie być. Aż mi zaczyna być wstyd że jestem olsztynianką:(

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)