Mieszkaniec Mrągowa zapłaci 2,5 mln zł za piractwo. Kradł sygnał telewizyjny. Takiej kary w Polsce jeszcze nie było!

2022-06-02 11:59:53(ost. akt: 2022-06-02 13:01:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Mężczyzna z Mrągowa kradł i udostępniał sygnał telewizyjny. Wpadł w ręce policji i stanął przed sądem w Olsztynie. Musi zapłacić rekordową karę 2,5 mln zł. Dlaczego?
Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie 49-letniego mieszkańca Mrągowa, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych (tzw. sharing internetowy). Zgodnie z wyrokiem oskarżony musi naprawić wyrządzone szkody i zapłacić pokrzywdzonym — CANAL+ Polska S.A. oraz Cyfrowemu Polsatowi — kwotę 2,5 mln zł.

Sąd skazał również sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Dodatkowo Sąd orzekł środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie odpisu wyroku ze wzmianką o prawomocności na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta w Mrągowie przez okres 6 miesięcy. Wyrok jest prawomocny.

Fot. warminsko-mazurska.policja.gov.pl
Mężczyzna odpowiedzialny za proceder został zatrzymany w grudniu 2019 roku. Działał bardzo ostrożnie i ukrywał swoją tożsamość w sieci w trakcie transferowania nielegalnie zarobionych pieniędzy. Dodatkowo administrowany przez niego nielegalny serwer sharingowy, który posiadał w miejscu zamieszkania, umiejscowiony był w piwnicy i aby nie został znaleziony przez organy ściągania, ukryty był w zabudowie lodówki, w której dla niepoznaki przechowywana była również żywność.

W trakcie prowadzonych w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie czynności ustalono, że mieszkaniec Mrągowa od ponad kilku lat, nielegalnie przez internet udostępniał dużej liczbie osób odbiór kanałów telewizji satelitarnej w pełnym dostępnym na rynku pakiecie programowym. Za tę usługę pobierał opłatę w wysokości około 360 zł rocznie, która jest znacznie niższa od legalnego abonamentu. Ustalono, że zarobione w ten sposób środki pieniężne inwestował w zakup kryptowalut i nieruchomości. Ponadto zarobione środki w celu ukrycia ich faktycznego pochodzenia transferował przez konta działające na zasadach wirtualnych portfeli i kont w bankach założonych na podstawione osoby tzw. słupy.

Fot. warminsko-mazurska.policja.gov.pl
Na miejscu zostały zabezpieczone serwery, sprzęt elektroniczny, ok. 30 kart abonenckich należących do platform CANAL+ i Polsat Box jak również kryptowaluty - 20 BTC (Bitcoin). Po zbadaniu przez biegłego zabezpieczonego sprzętu ustalono, że z serwerów korzystało 600 biorców, a sprawca działał w okresie od października 2016 roku do grudnia 2019 roku.

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu. Sąd na mocy art. 46. § 1 k.k. zasądził wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:

- Canal+ Polska S.A. kwoty 1.000.000,00 zł
- Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 1.500.000,00 zł

Jest to rekordowa kwota w historii walki z procederem sharingu w Polsce. Łączne straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, szacowane są na chwilę obecną na kwotę około 6 mln zł.

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Dawca popełnia przestępstwo określone w artykule 6, a biorca w artykule 7 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym:
Art. 6:
1. Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto świadczy usługi niedozwolone.
Art. 7:
1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, posiada lub używa urządzenie niedozwolone, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
2. Jeżeli sprawca używa urządzenia niedozwolonego wyłącznie na własne potrzeby, podlega grzywnie.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztyniak #3100979 6 cze 2022 16:26

    Zastanawiam się jak obliczono te "straty". Przecież nie ma pewności że gdyby nie to z czego korzystali to by płacili abonament. Straty wzięte całkowicie z sufitu. Dlaczego nikt się nie zastanowi skąd się biorą tacy, którzy umożliwiają oglądanie płatnej TV jakoś pokątnie? Otóż bierze się to z pazerności platform cyfrowych. Gdyby abonament był tańszy to czy komuś by się chciało kombinować? Miałem kiedyś Polsat Cyfrowy, płaciłem duże pieniądze, oprócz tego abonament dla naszego biednego państwa i co? Atakowali mnie reklamami w płatej tv tak samo jak niekodowanej. Od kilku lat nie mam wogóle telewizora i jestem szczęśliwy :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Andrzej olsztyniak #3100752 2 cze 2022 12:27

    Z kąt są takie rozbieżności "Łączne straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, szacowane są na chwilę obecną na kwotę około 6 mln złotych.", jak podaje GOSMONLINE.PL . Zabezpieczono kryptowalutę BitCoin o wartości około 600 tysięcy złotych, nieruchomości i pojazd o łącznej wartości około 400 tysięcy złotych.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)