Uczynią gminę bardziej EKO. Wielkie sprzątanie, wielka impreza

2022-06-02 07:55:18(ost. akt: 2022-06-02 08:59:07)

Autor zdjęcia: archiwum redakcji

EKOLOGICZNIE/// Ostatnia prosta przed XIII edycją Mazurskiego Festynu Ekologicznego. Tegoroczna odsłona „Eko-logiki” odbędzie się 4 czerwca w Orzyszu. Na co liczyć mogą tego dnia okoliczni mieszkańcy i turyści?
Z pewnością na to, że po weekendzie gmina ponownie stanie się czystsza o wiele ton. Tylko podczas zeszłorocznej, lokalnej akcji „Czysta gmina”, orzyszanie zebrali przeszło 8,25 tony nieczystości. Zapału ani rąk do pracy więc zabraknąć nie powinno.

Tym bardziej, że w tym roku w sprzątanie jeszcze mocniej włączą się poszczególne sołectwa, a tradycyjne sprzątanie rzeki Orzyszy zostanie rozszerzone o „oczyszczanie” linii brzegowej jeziora Tyrkło.

Wszystkich mieszkańców serdecznie zachęcamy do wspólnego działania. Zbiórka uczestników o 8:30 w Ogródku Jordanowskim w Orzyszu – zapraszają organizatorzy.

Nie tylko sprzątanie
Pod orzyską sceną będzie się w sobotę działo jednak o wiele, wiele więcej. W trakcie pikniku, którego oficjalne otwarcie odbędzie się o 11:00, na uczestników czekają liczne występy młodzieży czy koncert zespołu Korzuh.

Choć Dzień Dziecka był 1 czerwca, to maluchy ewidentnie będą miały w Orzyszu „powtórkę”. Organizatorzy szykują szereg atrakcji, takie jak np.:
– mobilny Punkt Informacyjny MZMGO,
– ekologiczne gry i zabawy dla dzieci,
– dmuchany plac zabaw dla dzieci,
– Akademia Młodego Recyklera,
– „Jak działa śmierciarka?”,
– mazurska grochówka,
– wystawa sprzętu wojskowego.

Butelki? Telefony? Wymień na nagrody!

Nie lada gratką będą wspomniane wyżej konkursy. Wygrać będzie można m.in. vouchery na zakup roweru oraz sprzętu sportowego. Czekają one na trzy osoby, które przyniosą największą liczbę zużytych telefonów.

W rolę „waluty” wejdą ponadto… butelki. Do zgarnięcia czekają m.in. sadzonki kwiatów (jedna za każde 20 zgniecionych butelek PET) oraz sadzonki drzew owocowych (za 100 zgniecionych butelek PET). – Jedna osoba może odebrać maksymalnie 5 sadzonek kwiatów i 2 sadzonki drzewa owocowego – podkreślają organizatorzy.

8:30 – II Akcja Czysta Gmina oraz X Akcja Porządkowa Czysta Orzysza i Jezioro Tyrkło,
11:00 – otwarcie XIII Mazurskiego Festynu Ekologicznego Eko-logika,
12:00 – koncert zespołu Korzuh,
13:00 – występy Polany Kultury w Orzyszu,
14:00 – rozstrzygnięcie konkursów
15:00 – zakończenie pikniku.