Zielony Olsztyn zabierze mieszkańców Olsztyna na spacer do drzew zgłoszonych na pomniki przyrody

2022-05-26 08:31:00(ost. akt: 2022-05-25 15:23:02)

Autor zdjęcia: Fot. Zielony Olsztyn

Już w niedzielę (29 maja) grupa aktywistów ekologicznych z Zielonego Olsztyna zabiera mieszkańców na spacer. Ekolodzy chcą pokazać drzewa, które powinny być pomnikami przyrody. W Olsztynie mamy ich tylko 32, a aktywiści już pół roku temu złożyli wnioski z kolejnymi propozycjami.
Zielony Olsztyn to grupa ludzi, których zdaniem w mieście nazywanym ogrodem jest zdecydowanie za mało pomników przyrody. Dla porównania przytaczają podkarpackie miasto o podobnej liczbie mieszkańców do Olsztyna. W Rzeszowie znajdują się 62 pomniki przyrody, czyli prawie dwa razy więcej niż w Olsztynie.

W najbliższą niedzielę odbędzie się wspólny spacer z mieszkańcami Olsztyna. Aktualne warunki ze względu na porę roku są sprzyjające, drzewa prezentują się w swoim najlepszym wydaniu. Jest to więc dobry moment, by przypomnieć o całej inicjatywie i zrobić zdjęcia.

— Ruszamy w odwiedziny do drzew, które jesienią 2021 oficjalnie zgłosiliśmy w ratusza na nowe pomniki przyrody w Olsztynie. Czekamy na decyzje i nie zapominamy o naszych propozycjach! — piszą na swoim facebooku aktywiści.

Spacer rozpocznie się o godzinie 16:30 w parku “Za Torami Pod Lipami”, gdzie 40 lat temu był ogród jordanowski, który starsi sąsiedzi pamiętają jako „stary jordanek”. Park znajdziemy za pocztą na ulicy Limanowskiego.
Kolejne punkty spaceru to:
- 17:00 Lipa na ul. Kasprowicza (przy budynku nr 5B)
- 17:30 Aleja na trasie Łynostradzie (wzdłuż betonowego ogrodzenia dawnych koszar)
- 18:00 Topola nad jeziorem Długim (przystanek na ul. Bałtyckiej, tuż za rondem)
- 18:20 Klon przy Kaplicy Jerozolimskiej na ul. Grunwaldzkiej/Jagiełły
- 18:50 Aleja na ul. Tuwima (światła na początku ul. Iwaszkiewicza, naprzeciwko Lidla)
- 19:20 Dęby na ul. Wańkowicza (plac zabaw i siłownia naprzeciwko pętli autobusowej na ul. Barcza)
Każdy może przejść całą trasę, jak również dołączyć w wybranym przez siebie miejscu.

Spacerem i nowymi zdjęciami ekolodzy Zielonego Olsztyna chcą przypomnieć o 23 wnioskach złożonych do Urzędu miasta pół roku temu.

—Wnioski nadal są na etapie oczekiwania. W kwietniu dostaliśmy informację planowanym spotkaniu ZDZiTu, Wydziału Środowiska i Urzędu Miasta. Ich zadaniem byłoby obejrzeć zgłoszone drzewa i zdecydować, które z nich dostaną miano pomnika przyrody. Jednak do tej pory takie spotkanie nie miało jeszcze miejsca — mówi Anna Dziekońska z Zielonego Olsztyna
Zwróciliśmy się ponownie do radnego Łukasza Łukaszewskiego, przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Olsztynie, z pytaniem jak na ten moment wygląda sytuacja po drugiej stronie?

— Wydział środowiska musi zdecydować czy zaproponowane drzewa spełniają wymogi. Jeśli po ich zatwierdzeniu taki wniosek trafi od Urzędu Miasta to z naszej strony aktywiści uzyskają poparcie — zapewnia radny.

Aktywiści Zielonego Olsztyna zwracają uwagę na fakt, że troska o duże i stare drzewa ma szczególne znaczenie na terenie miasta. Według nich jest to istotny element tzw. zielonej infrastruktury, która osłabia negatywne skutki zmian klimatycznych (np. intensywne nasłonecznienie, gwałtowne ulewy), służy oczyszczaniu powietrza, utrzymuje bioróżnorodność (stanowi naturalne środowisko życia wielu gatunków),
poprawia estetykę przestrzeni, a także bardzo często nadaje wyjątkowy charakter danej lokalizacji.