Prezydent Olsztyna nie będzie zadowolony z tego wpisu

2022-05-15 15:08:21(ost. akt: 2022-05-16 18:04:27)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/pawelklonowski

– Szkodliwe i pozorne. Tak w skrócie oceniam kolejne fikołki decyzyjne prezydenta w sprawie funkcjonowania w przestrzeni Olsztyna sowieckiego pomnika „wdzięczności” dla Armii Czerwonej – napisał na swoim profilu na FB radny Paweł Klonowski. To pierwszy taki publiczny głos z obozu wspierającego prezydenta Olsztyna.
Paweł Klonowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych olsztyńskich radnych. Ostatnio było o nim głośno przy okazji budowy Park Nagórki-Jaroty. To zwycięski projekt zeszłorocznej edycji OBO. Projekt autorstwa Pawła Klonowskiego i Łukasza Łukaszewskiego zdobył 9493 głosy, zyskując ponad 3 tys. głosów przewagi nad drugim projektem.

Klonowski jest znany z działalności społecznej w Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna" i zaangażowania w promowanie rowerów. Był zaangażowany w tworzenie Warmińskiej Łynostrady, który łączy Olsztyn z Lidzbarkiem i źródłami Łyny. Klonowski jest członkiem Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna, który wspiera prezydenta Piotra Grzymowicza.

Przypomnijmy, że niedawno prezydent Piotra Gryzmowicz zdecydował, że szubienice pozostaną w centrum Olsztyna. Stało się tak po opublikowaniu zleconego przez ratusz sondażu. 46% odpytanych osób chciało pozostawienia pomnika w obecnym miejscu. Przy czym 24 proc. wskazuje na konieczność umieszczenia szczegółowych informacji o zbrodniczych działaniach Armii Czerwonej na terenie dawnych Prus Wschodnich, a 16 proc. chciałoby zmiany nazwy oraz przekazu ideowego i nakierowanie go na ofiary systemów totalitarnych – faszyzmu i komunizmu. 6 procent pytanych odpowiedziało, że pomnik powinien pozostać bez żadnych zmian.
43% chciało usunięcia pomnika z obecnego miejsca. Zdania na temat przyszłości "szubienic" nie ma 11 proc. ankietowanych.
— Pomnik autorstwa Ksawerego Dunikowskiego zostanie w dotychczasowym miejscu — stwierdził 11 maja 2022 roku prezydent Piotr Grzymowicz. — Zostanie jednak opatrzony specjalną, informacyjną tablicą, której treść w minionych latach została wydyskutowana z różnymi środowiskami oraz zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej. To działanie "na dziś". Niezależnie od tego, zgodnie z ustaleniami grupy roboczej pracującej nad wypracowaniem treści, jakie powinny znaleźć się na planszach edukacyjnych, będziemy także intensywnie szukać interesującej formy ich prezentacji na placu Dunikowskiego — wyjaśniał Piotr Grzymowicz.

Poniżej wpis Pawła Klonowskiego na FB dotyczący tej decyzji.

Szkodliwe i pozorne. Tak w skrócie oceniam kolejne fikołki decyzyjne prezydenta w sprawie funkcjonowania w przestrzeni Olsztyna sowieckiego pomnika „wdzięczności” dla Armii Czerwonej, wyrażonej za barbarzyńskie spalenie większości miasta oraz brutalne i haniebne czyny na ludności cywilnej regionu. Jeszcze gorzej oceniam jednak wieloletnią bezczynność w zakresie usunięcia monumentu lub uczynienia faktycznym świadectwem historii totalitaryzmu. Pierwszy z pomysłów zyskał w ostatnich miesiącach finansowanie z budżetu państwa, co dla samorządu było dotychczas poważną przeszkodą. O drugim, którego sam byłem swego czasu zwolennikiem, słyszę niestety od podstawówki i w wieku lat 36 pozbawiony jestem złudzeń w zakresie szczerości takich intencji.


Czy zgadzasz się z decyzją prezydenta Piotra Grzymowicza?
pokaż wyniki »
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jwr #3099506 16 maj 2022 22:53

  Sensacja , mamy w Olsztynie onuce Putina, które wymyślają " cuda , wianki" żeby tylko zachować pamięć o czerwonych . Żenada i kompromitacja olsztyńskiej targowicy .

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 2. B.K. #3099504 16 maj 2022 21:44

  Wyjątkowo skandaliczna decyzja. A już przeprowadzenie sondażu w tej sprawie to jakaś kpina. Jak widać powyżej ponad 70% krytycznie podchodzi do decyzji prezydenta. Wstyd na całą Polskę. Szkoda słów !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark #3099427 15 maj 2022 22:57

  Czerwony PZPR owski kacap pop;ecznik morderców i ludobójców.To Wyjątkowo wstrętny typ

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz