Pomniki Wdzięczności Armii Czerwonej zostaje w centrum Olsztyna

2022-05-11 17:29:41(ost. akt: 2022-05-11 19:05:33)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

— Pomnik autorstwa Ksawerego Dunikowskiego zostanie w dotychczasowym miejscu — oświadczył w środę prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Znamy już wyniki sondażu zleconego przez olsztyński ratusz, w którym pytano o to, co zrobić z Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej zwanego też Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Według informacji przekazanej w środę (11.05) przez ratusz 46% odpytanych osób chce pozostawienia pomnika w obecnym miejscu. Przy czym 24 proc. wskazuje na konieczność umieszczenia szczegółowych informacji o zbrodniczych działaniach Armii Czerwonej na terenie dawnych Prus Wschodnich, a 16 proc. chciałoby zmiany nazwy oraz przekazu ideowego i nakierowanie go na ofiary systemów totalitarnych – faszyzmu i komunizmu. 6 procent pytanych odpowiedziało, że pomnik powinien pozostać bez żadnych zmian.

43% chce usunięcia pomnika z obecnego miejsca. Zdania na temat przyszłości "szubienic" nie ma 11 proc. ankietowanych.

— Wyniki wskazują, że mieszkańcy są bardzo podzieleni w sprawie przyszłości tego pomnika — uważa prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — To dla mnie niełatwa decyzja, szczególnie w sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę — dodaje.

— Pomnik autorstwa Ksawerego Dunikowskiego zostanie w dotychczasowym miejscu — mówi prezydent Piotr Grzymowicz. — Zostanie jednak opatrzony specjalną, informacyjną tablicą, której treść w minionych latach została wydyskutowana z różnymi środowiskami oraz zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej. To działanie "na dziś". Niezależnie od tego, zgodnie z ustaleniami grupy roboczej pracującej nad wypracowaniem treści, jakie powinny znaleźć się na planszach edukacyjnych, będziemy także intensywnie szukać interesującej formy ich prezentacji na placu Dunikowskiego — dodaje Piotr Grzymowicz.

— Uważam, że na tablicy powinien widnieć wyraźny napis o trwałości i nierozerwalności przyjaźni polsko-rosyjskiej – podpisany "władze Olsztyna". Resztę zostawiam bez komentarza — powiedział nam Wojciech Kozioł, działacz społeczny, który walczy o usunięcie "szubienic" z centrum Olsztyna. (do tematu wrócimy w piątkowej GO)

oprac. Igor Hrywna

Czy zgadzasz się z decyzją prezydenta Piotra Grzymowicza?
Tak
27.5%
Nie
72.5%

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ares #3099143 12 maj 2022 12:46

  Treść na dodatkowej tablicy ,przy tym potworku , powinna brzmieć" W dowód wdzięczności dla kacapów od kacapów"

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3099128 12 maj 2022 09:01

  Po wynikach sondy GO, zresztą też poprzednich widać, że Grzymowicz w swoim sondażu zapytał o zdanie głównie Naczelnego Cyklistę Olsztyna

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Miodozer #3099117 12 maj 2022 07:18

  Dobra decyzja. Usunięcie pomnika będzie skutkowało zapomnieniem. Dzięki temu, że ten kontrowersyjny twór tu stoi pamięć o działaniach armii czerwonej wciąż jest żywa i wciąż o tym rozmawiamy. Jeśli go zabraknie, to za 5-10 lat już tylko seniorzy będą pamiętać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) odpowiedz na ten komentarz

 4. jaaa #3099109 12 maj 2022 06:07

  No wreszcie rozum zwyciężył !! Tylko pisomatoły dalej będą jadem pluć ! Pomnik to pomnik mnie na placu Piłsudzkiego we Warszawie też 2 bardzo w oczy kłują i co mam je wysadzić lub zniszczyć , przyjdą nowe lepsze czasy to się je na Żoliborz przeniesie do jednego gnoma parchatego !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 5. BZ #3099093 11 maj 2022 22:01

  Ja się pytam co znowu robi flaga obcego państwa na głównej stronie portalu. A może Gazeta Olsztyńska jest już całkowicie ukraińska? Na miłość boską, gdzie my żyjemy. Jeszcze trochę a ukry wejdą nam na głowę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)