Czy Polacy popierają poszerzenie prawa do posiadania broni? Wyraźna przewaga przeciwników radykalnych zmian

2022-05-09 06:20:47(ost. akt: 2022-05-09 06:25:31)

Autor zdjęcia: wpolityce.pl

Rosyjska napaść na Ukrainę, a także heroizm, z jakim bronią się Ukrańcy, ożywiły dyskusję o prawie do posiadania broni. Czy przygotowując społeczeństwo do ewentualnej obrony przez agresorem należy pozwolić obywatelom na łatwiejszy dostęp do pistoletów czy nawet karabinów? Z jednej strony z pewnością zwiększa ogólną gotowość do walki z potencjalnym agresorem, z drugiej większa ilość broni to także nieuchronnie wyższy poziom przestępczości z użyciem broni.

Co o tym dylemacie sądzą Polacy?

Z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że mimo „wojennej” atmosfery, w społeczeństwie wciąż przeważają przeciwnicy poszerzenia prawa do posiadania broni. Grupa ta liczy aż 49 proc. badanych.

Za poszerzeniem prawa do posiadania broni przez Polaków opowiedziało się 35 proc. badanych.

16 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Fot. wpolityce.pl

Zwolennicy prawa do broni przeważają wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy. Z kolei sympatycy Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 uważają, że nie należy iść w tę stronę.

Dyskusja o prawie do posiadania broni z pewnością będzie trwała. Z pewnością polityka państwa w tej sferze powinna być starannie przemyślana, i dostosowana do kulturowych uwarunkowań naszego kraju.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.

za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #3098917 10 maj 2022 10:40

    Bez podtekstów politycznych: Dostęp do broni powinni mieć ludzie solidnie przeszkoleni a przede wszystkim rezerwiści Wojska Polskiego i służb mundurowych albo po solidnym kursie posługiwania się bronią a wiadomo że 'solidny' kurs trwa 20 tygodni a nie 16 dni...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz