Niespodzianka w Polskim Ładzie. Ta grupa skorzysta z większej ulgi

2022-05-03 10:52:26(ost. akt: 2022-05-03 10:53:23)
plansza Polski Ład

plansza Polski Ład

Autor zdjęcia: PAP

W nowelizacji Polskiego Ładu pojawi się kilka niespodzianek. Jedną z nich jest ulga wynoszącą nawet 500 zł rocznie, jaką otrzymają członkowie związków zawodowych — informuje "Fakt".
Zmiany podatkowe, nazywane przez Zjednoczoną Prawicę Polskim Ładem, wprowadziły sporo chaosu. Teraz rząd premiera Mateusza Morawieckiego chce posprzątać bałagan, który sam stworzył. Jedną z proponowanych zmian jest rezygnacja z ulgi dla klasy średniej. Pojawi się także powiększona ulga dla członków związków zawodowych.
"Sprzątanie" po Polskim Ładzie ma obejmować także obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc., a projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie. Rząd chce wprowadzić zmiany jak najszybciej, tak, aby zaczęły obowiązywać już 1 lipca. Niektóre z proponowanych zmian są korzystne, ale tylko dla wybranych grup zawodowych.

Jedną z nich jest zwiększenie ulgi dla członków związków zawodowych, wprowadzonej w 2022 r. "Do tej pory takiego odliczenia nie było. Teraz ulga wynosi 300 zł rocznie. Rząd jednak zrobił niespodziankę związkowcom i chce podnieść wysokość odliczenia do 500 zł rocznie" — czytamy w "Fakcie".
Taką zmianę zaproponowała "Solidarność" w trakcie konsultacji społecznych nad projektem reformy podatkowej. Samo ubieganie się o odliczenie ma być zdecydowanie łatwiejsze — wystarczy PIT-11, w którym pracodawca wykaże wysokość składek pobranych na rzecz związku zawodowego.
Zmiany zaczną najprawdopodobniej obowiązywać od 1 lipca, ale z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. Przepisy w sprawie ulgi zostały w piątek 22 kwietnia przyjęte przez rząd, teraz zostaną one skierowane do Sejmu — czytamy w gazeta.pl.