Posłanka PSL walczy o stan ryb w Wielkich Jeziorach Mazurskich. Chce ograniczenia odłowów sieciowych

2022-04-29 13:08:41(ost. akt: 2022-04-29 13:23:50)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Urszula Pasławska, posłanka PSL z Olsztyna przesłała propozycję Najwyższej Izbie Kontroli w sprawie prawidłowości gospodarki rybackiej na Wielkich Jeziorach Mazurskich. NIK miałby sprawdzić, czy wydawanie zgód na masowe odłowy za pomocą sieci jest zgodne z procedurami.
Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pod przewodnictwem posłanki Urszuli Pasławskiej przesłała propozycje kontroli Najwyższej Izby Kontroli na 2023 rok. Posłanka PSL z Olsztyna proponuje sprawdzenie prawidłowości gospodarki rybackiej na Wielkich Jeziorach Mazurskich uwzględniające wydawanie zgód na masowe odłowy sieciowe.

— Rabunkowa gospodarka rybacka obniża potencjał turystyczny i hamuje rozwój gospodarczy naszego regionu — stwierdza Urszula Pasławska z PSL — Niedawno wysłałam do Ministerstwa Klimatu kolejną interpelację w sprawie ograniczenia odłowów sieciowych. Z odpowiedzi wynika, że rząd nic nie robi i na razie nie zamierza. Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska postanowiliśmy więc zainteresować tematem NIK — mówi posłanka.

Urszula Pasławska zauważa, że na jeziorach w woj. warmińsko-mazurskim już teraz brakuje ryb, a polscy wędkarze wyjeżdżają na łowiska do Szwecji. Zdaniem posłanki rozwiązaniem będzie radykalne ograniczenie odłowów sieciowych we wszystkich akwenach regionu. Z wyjątkiem tych przeznaczonych do wykorzystania gospodarczego, o czym decydować powinny samorządy. Kolejną sprawą jest kontrola zarybień i wprowadzenie dodatkowych okresów ochronnych. Wtedy w jeziorach regionu odrodzą się ryby, a turyści - wędkarze przez cały rok będą przyjeżdżać na Warmię i Mazury.

— Od wielu lat przedstawiciele środowisk wędkarskich proszą mnie o pomoc w ograniczeniu liczby odłowów sieciowych i kontrolowaniu zarybień. Od 2015 roku interweniuję w resortach klimatu i rolnictwa, ale nic się nie zmienia — mówi posłanka Pasławska — Miejmy nadzieję, że zaangażowanie NIK pomoże doprowadzić sprawę do finału. O ograniczenie odłowów sieciowych będę walczyć do skutku — zapewnia.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tokyo #3098403 29 kwi 2022 18:33

  Podziwiam posłankę za jej kreatywność. Oczekuję, ze posłanka tak aktywna na niwie rybackiej zainteresuje się się również aferą węgorzową na UWM i opowie nam w prasie o tym kto zawinił, może powoła komisję śledczą. A działając dla równowagi turystycznej równie mocno podejmie tematy dzikiej zabudowy w obszarze WJM i nielegalnych ośrodków wypoczynkowych. Powodzenia w imię hasła: "W naszym zakładzie pracy (Sejmie) nie ma etatu statysty".

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. Never #3098396 29 kwi 2022 16:05

  wina Tuska

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tutor #3098388 29 kwi 2022 15:31

  Czas zaistnieć. Wybory idą. Do tej pory jej nie przeszkadzało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz