Czarny wilk w warmińskich lasach? Był widziany pod Dobrym Miastem [VIDEO]

2022-04-26 16:47:00(ost. akt: 2022-04-26 15:17:38)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na skrzyżowaniu leśnych dróg w Leśnictwie Kłębowo, leśnicy ustawili fotopułapkę, która zarejestrowała coś niezwykłego. Na nagraniu widać watahę wilków, której jeden osobnik przykuł uwagę - jest to osobnik o całkowicie czarnym umaszczeniu, które jest niezwykle rzadkie u wilków.
Na Facebooku Nadleśnictwa Wichrowo czytamy:

Jedną z hipotez występowania anomalii w ubarwieniu wilków, jest hybrydyzacja wilka z psem domowych, w wyniku czego powstają geny odpowiedzialne za dziedziczenie koloru sierści. Nagranie z Wichrowa kilkukrotnie oglądał Adam Gełdon, leśnik z Nadleśnictwa Spychowo, ekspert i miłośnik wilków.

— Moim zdaniem jest to jednak pies, a nie hybryda, czyli krzyżówka wilka z psem. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z niezwykłą rzadkością, czyli zaakceptowaniem psa przez wilczą watahę — tłumaczy Adam Gełdon. — To się czasami zdarza i jest oczywiście zjawiskiem bardzo niepożądanym, bo może prowadzić do krzyżowania się gatunków.

Procedury w tego typu przypadkach są precyzyjne. — Informację o tym nagraniu niezwłocznie przekażemy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i to RDOŚ będzie decydował o dalszym postępowaniu — zapowiada Waldemar Ostrowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Wichrowo.Źródło: Nadleśnictwo Wichrowo/Facebook