Terytorialsi szkolą i rekrutują

2022-04-26 06:07:36(ost. akt: 2022-04-25 19:19:25)

Autor zdjęcia: Zespół prasowy 4W-MBOT

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tyś. żołnierzy. By wstąpić w szeregi brygady należy przejść proces rekrutacyjny i zaliczyć szkolenie podstawowe, a te rusza już pod koniec maja. Jeśli nie uda się zakwalifikować na najbliższy termin to jednostka zaprasza na szkolenie w ramach projektu "Wakacje z WOT". Skorzystanie z projektu pozwala przejść szkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Terytorialna Służba Wojskowa, pozwala pogodzić służbę z życiem osobistym i zawodowym.
W minioną sobotę i niedzielę na terenie województwa szkoliło się ponad 700 żołnierzy Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczyła w planowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w WOT.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Terytorialsi regularnie „wychodzą" z koszar i ćwiczą w naturalnym dla nich środowisku, w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności za którego bezpieczeństwo odpowiadają. Jednym z ciekawszych szkoleń odbywających się w ten weekend w 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej był trening strzelecki na strzelnicy w Lidzbarku Warmińskim. Strzelanie wraz z obsługą broni wykonywali żołnierze 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztyna zmodernizowaną wersją karabinka MSBS GROT.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Oprócz zajęć strzeleckich żołnierze olsztyńskiego batalionu odbywali zajęcia z takich tematów jak: sygnały dowodzenia, praca na radiostacji, procedury i zasady bezpieczeństwa w korespondencji radiowej, czy zajęcia medyczne obejmujące resuscytacje z wykorzystaniem AED.

Jednak zanim żołnierze wyruszyli w teren to poddani zostali testom z wychowania fizycznego. Oceniane były konkurencje: uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej, skłony tułowia w ciągu 2 minut oraz bieg wahadłowy 10x10 m. Dobre przygotowanie sprawnościowe jest niezbędnym elementem przygotowania żołnierza do działania w lekkiej piechocie. W dalszej części żołnierze zostali podzieleni na grupy gdzie realizowali zajęcia m.in. z funkcjonariuszami PSG Olsztyn, ćwiczyli elementy walki wręcz, zasady postępowania w przypadku zatrzymania pojazdu, posługiwanie się środkami łączności, patrolowanie a także podstawowe techniki linowe (wiązanie węzłów). Uzbrajanie i ustawianie min, a następnie wykrycie ich za pomocą ręcznego wykrywacza metali.

W Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tyś. żołnierzy. By wstąpić w szeregi brygady należy przejść proces rekrutacyjny i zaliczyć szkolenie podstawowe, a te rusza już pod koniec maja. Jeśli nie uda się zakwalifikować na najbliższy termin to jednostka zaprasza na szkolenie w ramach projektu "Wakacje z WOT". Skorzystanie z projektu pozwala przejść szkolenie wojskowe, bez potrzeby rezygnacji z nauki. Terytorialna Służba Wojskowa, pozwala pogodzić służbę z życiem osobistym i zawodowym.
Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

W 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rusza kolejne szkolenie w ramach projektu "Wakacje z WOT". Wakacyjna propozycja szkolenia podstawowego skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, które jeszcze kontynuują naukę lub studiują, a także nauczycieli. W czasie roku szkolnego czy akademickiego zrealizowanie swoich planów wojskowych jest trudne, więc wakacje stają się alternatywą dla osób, które myślą o mundurze. Podobny projekt Wojsk Obrony Terytorialnej cieszył się ogromnym zainteresowaniem podczas ferii zimowych. Z wakacyjnego terminu może jednak skorzystać każdy kto chce wstąpić w szeregi WOT.


Co należy zrobić by skorzystać z tej możliwości? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.


Dotychczasowe „Wakacje z WOT” i „Ferie z WOT” organizowane w czasie wolnym od nauki pokazały, że tego typu szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, studentów, a także nauczycieli. Młode osoby wstępujące do WOT mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i na uczelniach, a przede wszystkim zdobywania nowych kwalifikacji przydatnych na rynku pracy.


4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT w ramach projektu „Wakacje z WOT”, przygotowała dwa terminy szkolenia podstawowego w okresie letnim: 8-23 lipiec oraz od 29 lipca do 13 sierpnia, nie wykluczone, że w kalendarzu znajdzie się jeszcze jeden, dodatkowy termin. Wszystko będzie zależało od ilości zgłoszeń ochotników w najbliższym czasie.


Nie będzie taryfy ulgowej dla kandydatów, to intensywne ćwiczenia, wymagające dobrej kondycji fizycznej, zaangażowania i dużej dyscypliny. Szkolenie obejmuje zajęcia, m.in. z taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Szesnastodniowe szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, poprzedzona egzaminem, tzw. pętlą taktyczną.


Terytorialsi po takim szkoleniu zasilą szeregi poszczególnych batalionów, wchodzących w strukturę 4W-MBOT, m. in. w piątego nowo powstającego 44 batalionu lekkiej piechoty w Ełku. Żołnierze 44blp będą stacjonowali w Ełku. Szef Sztabu Generalnego 11 kwietnia podpisał oficjalną decyzję wykonawczą w tej sprawie. Będzie to batalion sformułowany głównie z ełczan. Siedziba WOT w Ełku będzie mieściła się przy ul. Kościuszki, natomiast obiekty szkoleniowe oraz logistyczne będą rozmieszczone przy ul. Dolnej, w obiektach wojskowych.