Na trasie Olsztyn-Dywity tworzą się kilkukilometrowe korki

2022-04-21 14:31:56(ost. akt: 2022-04-21 14:54:52)
Przed południem korek sięgał Dywit

Przed południem korek sięgał Dywit

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Zaczął się z kolejny etapy budowy ronda na skrzyżowaniu DK51 koło Dywit i kierowcy utknęli w korkach. Długich na kilka kilometrów.
Stało się tak jak przewidywaliśmy, że budowa ronda na skrzyżowaniu krajówej drogi 51 z ulicą Wadąską oraz drogą do osiedla Sterowców spowoduje ogromne korki. Wczoraj zaczął się tu kolejny etap robót i kierowcy utknęli w korkach. Te przed południem sięgały do Dywit.

W związku z pracami został bowiem wprowadzony ruch wahadłowy, który odbywa się po równoległej do DK51 nowej drodze objazdowej (w przyszłości będzie to droga dla rowerów). W ciągu dnia ruchem kierują sygnaliści, a wieczorem i w godzinach nocnych uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna.

Zmieniła się też organizacja ruchu.


Został zamknięty wjazd z DK51 na drogę powiatową w kierunku Kieźlin. Dojazd do Kieźlin i cmentarza komunalnego jest możliwy tylko od miejscowości Wadąg. Z kolei miejsce połączenia DK51 z drogą do Osiedla Sterowców zostało na czas robót przeniesione poza obręb budowy, bliżej Dywit.

Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. szacuje, że czas obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu potrwa 3-4 miesiące. Na odcinku, gdzie będą toczyły się prace budowlane, ograniczono prędkość do 40 km/h oraz wprowadzono zakaz wyprzedzania.
Rondo jest potrzebne, bo na osiedlu Sterowców już stoi kilkanaście budynków, a w sumie ma tu mieszkać 5 tys. osób. To będzie małe miasto, a już robi się tu niebezpiecznie, kiedy jadący z Olsztyna próbują na skrzyżowaniu skręcić w stronę os. Sterowców, bo blokują ruch na krajówce. Problem z włączeniem się do ruchu mają również jadący od strony Kieźlin w kierunku Olsztyna.

Drogowcy przekonują, że rondo pozwoli na sprawne włączenie do drogi krajowej nr 51 ruchu z kierunku cmentarza i Kieźlin z jednej strony i z osiedla Sterowców z drugiej, poprawiając tym samym bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Ponadto uspokoi nieco ruch na tym odcinku DK 51.

Na razie jednak są nerwy, bo codziennie drogą 51 w kierunku Dywit wjeżdża i wyjeżdża z Olsztyna niemal 13 tys. samochodów. To jedną z trzech najbardziej zatłoczonych wylotówek z Olsztyna. Jedyna rada to albo omijać korki, albo uzbroić się w cierpliwość do czasu zakończenie prac. Rondo ma być gotowe w lutym przyszłego roku.

Koszt inwestycji wynosi 6,1 mln zł, z czego połowę wykłada GDDKiA. Drugą połowę wspólnie sfinansują gmina Dywity i spółka Arbet, która buduje osiedle Sterowców.

am


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lechosław #3097899 22 kwi 2022 10:16

  Kto robi korki na Zatorzu widać na załączonym obrazku. Gdyby nie durny opór władz i mieszkańców Dywit, dawno już byłaby zbudowana obwodnica i kierowcy bez sensu nie traciliby czasu, nerwów i paliwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. krzroy #3097890 22 kwi 2022 08:44

  Ciekawe czy oni tam pracują na 3 zmiany? Czy podobnie jak przy budowie tramwajów o godz. 15.00 zamiera życie? Budowa w takich newralgicznych miejscach powinna trwać 7 dni w tygodniu, 24 godz/dobę aby jak najbardziej skrócić okres utrudnień zatruwających życie ludziom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3097888 22 kwi 2022 08:20

  Za Tuska nie było korków bo nikt nie miał samochodu. Teraz dzięki programom pomocowym typu 500+ wszyscy mają po dwa auta więc się stoi w korkach. Na szczęście paliwo coraz tańsze - tez dzieki polityce PiS.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 4. dis #3097887 22 kwi 2022 08:00

  Tak to jest jak się sprzedaje teren pod budowę osiedla bez zapewnienia infrastruktury drogowej. Tak samo w Olsztynie. Pan hobbysta sprzedaje działki na Zatorzu, gdzie już robią się korki, całą kasę wywalił w wagoniki i już na poprawienie komunikacji zatorza z miastem nie będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. Maniek #3097867 21 kwi 2022 21:51

  Drogi/ga ATOJA sam Olsztyn nie zaludnił tego osiedla. Dużo osób kupiło tam mieszkania co są mieszkańcami Dywit i w Dywitach pracuje. A jak się bardziej zainteresujesz tą budową to się dowiesz, że gmina i powiat Olsztyn nie dołożył ani 1zł do budowy ronda.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)