Złoża ropy naftowej na Warmii i Mazurach? PGNiG wkrótce rozpoczyna odwierty

2022-04-07 18:15:31(ost. akt: 2022-04-07 15:20:21)
Niedługo rozpoczną się poszukiwania ropy naftowej w województwie warmińsko-mazurskim

Niedługo rozpoczną się poszukiwania ropy naftowej w województwie warmińsko-mazurskim

Autor zdjęcia: pixabay

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wkrótce rozpocznie odwierty w celu rozpoznania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem nie chodzi jednak o gaz łupkowy, tylko potwierdzenie możliwości występowania i pozyskiwania ropy naftowej i gazu z piaskowców kwarcytowych.
PGNiG posiada w województwie warmińsko-mazurskim jedną koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dokument obejmuje region nazwany "Górowo Iławeckie", jednak nazwa może być myląca, bo chodzi tu o obszar obejmujący gminy: Braniewo, Lelkowo, Płoskinia, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Kiwity, Lidzbark Warmiński oraz miast i gmin: Pieniężno i Orneta oraz miasta Górowo Iławeckie. Łączna powierzchnia terenu to prawie 1100 km2.

— Celem planowanych prac jest potwierdzenie możliwości występowania i pozyskiwania ropy naftowej i gazu z utworów kambru środkowego (piaskowców kwarcytowych). Nie jest to formacja „łupkowa” — przekazuje nam biuro prasowe PGNiG.

Przypomnimy, w 2010 roku podczas bumu na gaz łupkowy w Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim na tym samym obszarze dokonano pięć odwiertów. Po badaniach geologicznych szybko okazało się, że gazu w tym regionie jest mniej niż pierwotnie sądzono i zrezygnowano z jego wydobycia. Wtedy na przeszkodzie w wydobyciu gazu z łupków stały na przeszkodzie niskie ceny ropy i nieopłacalność procesu. Teraz jednak wszystko się zmieniło.

— Na podstawie prowadzonych wcześniej w tym rejonie badań sejsmicznych, a także danych historycznych z prac wiertniczych, zaprojektowano dwa otwory poszukiwawcze — informują przedstawiciele PGNiG w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską — W drugiej połowie bieżącego roku planujemy wykonać odwiert poszukiwawczy w miejscowości Głębock na terenie gminy Lelkowo. Aktualnie trwają prace przygotowawcze, tj. m.in. budowa placu wiertniczego, na którym stanie urządzenie wiertnicze z całą niezbędną infrastrukturą.

Tym razem odwierty poszukiwawcze nie mają nic wspólnego z badanym wcześniej gazem łupkowym. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę oraz idących w parze sankcji, każda ewentualność umożliwiająca "odcięcie się" od rosyjskiego gazu jest brana pod uwagę.

Zapytaliśmy przedstawicieli PGNiG czy planują kolejne odwierty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że "Na dzień dzisiejszy nie planujemy innych poszukiwań w tym regionie. Dalsze decyzje zapadną po uzyskaniu wyników planowanego odwiertu."

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej711 #3097126 8 kwi 2022 16:37

  Jak okaże się, że to duże złoża, to Rosjanie będą twierdzić, że to od nich zaczynają się pokłady. Od Górowa Ił. do Dolgorukovo, Obwód Kaliningradzki, Rosja, jest jak by nie było ok. 40 km.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Akuku #3097101 8 kwi 2022 10:20

   No to tylko czekać kiedy Górowo Iławeckie zostanie "pokojowo" przyłączone do USA. Niech tylko zapachnie ropą naftową.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-28) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. basilo #3097071 7 kwi 2022 21:52

    Nie kraczcie

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz