Dopłaty bezpośrednie i obszarowe dla rolników

2022-03-17 13:49:05(ost. akt: 2022-03-17 14:03:18)
łąka kwietna

łąka kwietna

Autor zdjęcia: pixabay

Od 15 marca do 16 maja ARiMR przyjmuje wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe za 2022 rok. Dla spóźnialskich będą potrącenia, a dla chętnych dopłata na użytkowanie łąk i pastwisk oraz retencję wody.
Wnioski o dopłaty można składać do 16 maja 2022 r. Kto złoży wniosek po tym terminie – jednak nie później niż do 10 czerwca 2022 r. – będzie miał pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

W rozpoczynającej się właśnie kampanii ponownie wprowadzona została uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin - informuje biuro prasowe ARiMR. - Wykaz roślin, do których przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa, obejmuje 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na portalu ARiMR.

Kolejna istotna zmiana dotyczy rolników zainteresowanych płatnościami w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. W tym roku liczba pakietów wchodząca w skład tych płatności została poszerzona o dwa nowe:
- ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk,
- retencjonowanie wody.

W tegorocznym naborze, tak samo jak w ubiegłym roku, wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe składa się wyłącznie elektronicznie.

- W tym roku aplikować można jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która została udostępniona na portalu ARiMR - informuje agencja. - Wszystkie dane dostępu, z których dotychczas korzystał rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe pozostają bez zmian. Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników agencji.

Rolnik ubiegający się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Może to być uregulowane w formie np. aktu własności, umowy dzierżawy czy umowy ustnej.

W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Trwa realizacja wypłat z tego tytułu. Dotychczas do rolników trafiło ok. 14,62 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 2,87 mld zł w ramach płatności obszarowych za 2021 r.
rs