Wójt gminy Braniewo: Nasze pomysły nie pozostają tylko marzeniami

2022-06-05 18:00:00(ost. akt: 2022-06-03 13:17:23)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Chociaż 2021 wymagał dużo pracy siły i energii ze strony pracowników, radnych i sołtysów, był dobry dla naszej gminy. Udało nam się zrealizować szereg inwestycji i zdobyć tytuł Samorządu Godnego Naśladowania — mówi wójt gminy Braniewo Jakub Bornus.

Co przesądziło o tym, że otrzymaliśmy tak ważne wyróżnienie? Otóż samorząd gminy wiejskiej Braniewo od lat wspiera aktywność lokalną i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Przykładem takich działań może być utworzenie Rady Seniorów w 2019, współpraca i wsparcie finansowe siedmiu kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele gminy Braniewo — Iwona Błażejewska i Łukasz Galiński — zajmujący miejsca na podium ubiegłorocznego plebiscytu na SuperSołtysa powiatu braniewskiego, a także wspólne działania z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej i szereg innych pomysłów i inwestycji, które udało nam się zrealizować — wyjaśnia Jakub Bornus.

Stacja meteorologiczna


Jedną z inwestycji, którą może pochwalić się gmina Braniewo, jest budowa stacji meteorologicznej. Jej zadaniem jest monitorowanie i prognozowanie sytuacji pogodowej tak, by zminimalizować niekorzystne skutki warunków atmosferycznych i pozwolić producentom rolnym i sadownikom efektywnie planować zabiegi agrotechniczne i działania prewencyjne.

Stacja meteorologiczna umożliwia śledzenie temperatury powietrza na wysokości dwóch metrów nad poziomem gruntu, temperatury powietrza na wysokości pięciu cm nad poziomem gruntu, temperatury gleby, wilgotności względnej powietrza na wysokości dwóch metrów nad poziomem gruntu, sum opadu atmosferycznego i prędkości i kierunku wiatru — wylicza wójt gminy Braniewo Jakub Bornus.

Punkt rekreacyjno-turystyczny


Mieści się w Nowej Pasłęce i wyposażony jest w ławki, stół, grill betonowy i samoobsługową stację naprawy rowerów.

— Jest też czterostanowiskowy stojak rowerowy. Punkt wyposażony został w pakiet paneli słonecznych i oświetlenie LED. Udało się również zagospodarować teren wokół wiaty — mówi wójt gminy Braniewo.

I dodaje: — Zadanie zostało dofinansowane z konkursu „Łączy nas turystyka”. 15 tysięcy ze środków samorządu wojewódzkiego i wkład własny gminy w kwocie 25 tysięcy złotych pozwoliły na zrealizowanie inwestycji, która pozytywnie wpłynie na kształtowanie turystycznego wizerunku regionu.

Dla najmłodszych mieszkańców


W Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Lipowinie i Szkole Filialnej w Szylenach powstały nowoczesne pracownie językowe. Klasy wyposażone zostały w stanowiska komputerowe dla uczniów i nauczyciela i w interaktywne tablice umożliwiające synchronizację pracy z monitorami uczestników zajęć.

Gmina Braniewo we współpracy z elbląskim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci realizuje projekt „Beztroskie przedszkolaki”, w ramach którego działa punkt przedszkolny w Lipowinie.

— Zatrudniona jest tam wykwalifikowana i doświadczona kadra. Sale zajęć są bardzo jasne, kolorowe i przyjazne dla ucznia — bezpieczne i funkcjonalne. Jest dużo miejsca do zabawy, co jest bardzo ważne, gdyż dziecko przyswaja wiadomości i uczy się właśnie przez zabawę — zaznacza Jakub Bornus.

Bezpiecznie i komfortowo


Od wielu lat dokładamy wszelkich starań, aby sukcesywnie modernizować infrastrukturę drogową w naszej gminie. Realizowane w tym zakresie zadnia są jednymi z najpilniejszych potrzeb mieszkańców — podkreśla wójt.

Wśród inwestycji drogowych wymienić można przebudowę drogi Stępień-Cielętnik i remont drogi we wsi Garbina. Z wyremontowanego odcinka drogi cieszą się też mieszkańcy Rogit, którzy mogą w komfortowych warunkach dojechać do swoich posesji.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dzieje się w gminie Braniewo

Dzieje się w gminie Braniewo


— W dziewięciu miejscowościach gminy powstało 16 wiat przystankowych. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 82 tysiące złotych. Wiaty przystankowe zostały zakupione z budżetu gminy. Zostały ustawione na nowo wyremontowanych odcinkach drogi wojewódzkiej nr 504 w miejscowości Stępień i drogi wojewódzkiej nr 507 — w miejscowościach Bobrowiec, Świętochowo, Maciejewo, Zakrzewiec, Lipowina i Wola Lipowska. Wiaty stanęły również przy drodze krajowej nr 54 w miejscowości Glinka oraz przy drodze powiatowej w miejscowości Ułowo — wylicza wójt.

Współpraca to podstawa


Na terenie gminy Braniewo funkcjonuje 25 sołectw. Dzisiejszą wieś trudno sobie wyobrazić bez sołtysa. Mówi się, że sołtys to człowiek orkiestra, a nawet menadżer, potrafiący przekuwać pomysły w rzeczywistość. I w gminie Braniewo tak jest — mówi z uśmiechem Jakub Bornus.

Wójt gminy Braniewo przyznaje: — Nasi sołtysi to zgrana ekipa — wszyscy działają na rzecz swoich miejscowości, jednocześnie ze sobą współpracując dla jeszcze lepszych efektów.

— Dziś sołecka działalność dotyka wszystkich obszarów życia — od spraw społecznych i zdrowia, przez infrastrukturę, aż po wydarzenia integracyjne w poszczególnych miejscowościach. Nie będzie stwierdzeniem na wyrost, kiedy powiem, że funkcja sołtysa to misja — dlatego na sołtysów wybiera się ludzi cieszących się autorytetem — społeczników, którzy czują się związani ze swoimi miejscowościami i dbają o nie, umiejętnie słuchając mieszkańców. Sołtys musi być jednocześnie odporny na krytykę, bo przecież nie zawsze wszyscy są zadowoleni z jego pracy. Ta funkcja to duże wyróżnienie, ale jednocześnie odpowiedzialność — stwierdza wójt gminy Braniewo.

I dodaje: — Choć na przestrzeni stuleci rola sołtysów ulegała różnym przemianom, jedno jest pewne — to oni zawsze byli blisko swoich mieszkańców. „Sołtys tyle może, ile mu wieś pomoże” — takie krąży powiedzenie. Trudno się z nim nie zgodzić. Bez wsparcia i zaangażowania mieszkańców pomysły pozostają jedynie marzeniami.

— Jako wójt wspieram działania sołtysów, staramy się o dodatkowe środki pozabudżetowe, małe granty oraz inne projekty, które poprawiają jakość życia na wsi. Wszyscy staramy się być kreatywni i otwarci, aby każdy mieszkaniec — i mały, i duży — był zadowolony — mówi Jakub Bornus.

Wójt gminy Braniewo nie ukrywa, że rola sołtysów jest bardzo ważna.
— Dlatego — nie tylko w dniu ich święta, które przypada 11 marca, ale każdego dnia przez cały rok — razem z całą gminną społecznością dziękuję im na wkład pracy, zaangażowanie i aktywną postawę na rzecz mieszkańców. Życzymy jednocześnie wszelkiej pomyślności, satysfakcji z działań oraz wytrwałości w realizacji wszystkich planów i zamierzeń.

A jaki będzie dla gminy 2022?


Ten rok zapowiada się bardzo intensywnie. Planowane są duże inwestycje — m.in. budowa kolektora sanitarnego na odcinku Krzewno-Gronówko, wymiana sieci kanalizacyjnej w Żelaznej Górze i budowa zbiornika retencyjnego — całkowity koszt wyniesie ponad 4 miliony złotych — informuje Jakub Bornus.

To nie wszystko. W planach m.in. dalszy ciąg modernizacji infrastruktury drogowej. Gmina bierze udział w konkursie "Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego". Projekt dotyczy zagospodarowania centrum wsi Lipowina na cele rekreacyjno-integracyjne.

— Jest też konkurs „Aktywna wieś Warmii, Mazur i Powiśla”. Zgłosiliśmy budowę drewnianej zadaszonej sceny w Żelaznej Górze. Liczymy, że oba zadania zostaną pozytywnie rozpatrzone. Czekamy jeszcze na rozpatrzenie dwóch projektów w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza — mówi wójt gminy Braniewo.

W kalendarzu imprez pojawi się wydarzenie pod nazwą Gminny Jarmark.
Odbędzie się już 9 kwietnia w nietypowym miejscu — na placu przy Urzędzie Gminy w Braniewie — potrwa od 11 do 13. Mamy mnóstwo niespodzianek dla odwiedzających — zdradza Jakub Bornus.