Poznaliśmy SuperSołtysów powiatu braniewskiego [VIDEO]
2021-04-02 07:41:17(ost. akt: 2021-04-02 07:47:31)
Ten rok był trudny dla wszystkich. Również sołtysi stawiali czoła kolejnym wyzwaniom. Podziękowaliśmy im za pracę na rzecz lokalnych społeczności, organizując plebiscyt na SuperSołtysa 2021 powiatu braniewskiego.
Tegoroczny plebiscyt rozpoczęliśmy w styczniu i jak zawsze cieszył się wśród naszych czytelników ogromną popularnością. Oddając głosy na naszych faworytów, mieliśmy szansę okazać im naszą wdzięczność za codzienne wyzwania, którym stawiają czoła, by nam — mieszkańcom — żyło się lepiej.
O wręczenie nagród trójce finalistów poprosiliśmy wójta gminy Braniewo — Jakuba Bornusa. Spotkanie podsumowujące plebiscyt odbyło się w elbląskiej siedzibie redakcji "Ikata".
— Chciałbym podziękować wszystkim sołtysom zarówno z terenu gminy Braniewo, jak i całego powiatu, ponieważ wykonują nieocenioną pracę na rzecz naszych lokalnych społeczności. Dzięki nim wójt wie, co się dzieje w sołectwie — możemy wspólnie z sołtysami realizować wiele projektów i podejmować kolejne wyzwania. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla finalistów i wszystkich, którzy brali udział w plebiscycie na SuperSołtysa. Jest mi niezmiernie miło, że w finale znalazło się dwóch sołtysów z naszej gminy, bo jest to oznaką ich aktywności działania na rzecz lokalnej społeczności — mówił Jakub Bornus.
Trzecie miejsce i tytuł Brązowego Sołtysa powiatu braniewskiego zdobył Łukasz Galiński z sołectwa Krasnolipie (powiat braniewski, gmina Braniewo). — To wielki zaszczyt. Serdecznie dziękuję mieszkańcom naszego sołectwa i nie tylko za wszystkie oddane na mnie głosy — powiedział, odbierając pamiątkowy dyplom.
Na drugiej pozycji, zdobywając tytuł Srebrnego Sołtysa powiatu braniewskiego, znalazła się Iwona Błażejewska z Lipowiny (powiat braniewski, gmina Braniewo). — Korzystając z okazji, chciałabym podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie głos — mówiła pani Iwona.
Statuetkę Złotego Sołtysa, już drugi rok z rzędu, zdobyła Edyta Wróblewska z Pakoszy (powiat braniewski, gmina Pieniężno). — Dziękuję bardzo wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. To, że tutaj stoję, jest zasługą nie tylko moich mieszkańców z SuperSołectwa Pakosze-Brzostki, ale i tego, co się dzieje w gminie Pieniężno. A chodzi o komitet ratowania wiejskich placówek oświatowych — w gminie Pieniężno zagrożone likwidacją są trzy szkoły. Jestem przewodniczącą tego komitetu i myślę, że właśnie to przyprowadziło mnie w te progi — przyznała SuperSołtyska.
Na to, jak ważna jest funkcja pełniona przez naszych laureatów, mówił wójt gminy Braniewo.
— Sołtysi są bardzo istotnym elementem gminy i całego systemu naszego samorządu. Jest to podstawowa jednostka na terenie gminy — sołtys jest najbliżej mieszkańców, doskonale wie, z czym borykają się na co dzień i jakie mają problemy. Często sam mieszka w konkretnej miejscowości, więc najlepiej umie podpowiedzieć i powiedzieć, czego oczekuje lokalna społeczność i jakie ma problemy do rozwiązania. Dzielimy jednak nie tylko problemy, ale i radości, bo wspólnie organizujemy festyny, imprezy dla dzieci i akcje dobroczynne — wyliczał Jakub Bornus.
— W takim niewielkim samorządzie, jakim jest nasza gmina, mamy ograniczone zasoby ludzkie, więc sołtysi są tak naprawdę naszymi współpracownikami, którzy część spraw załatwiają bezpośrednio z mieszkańcami — powiedział wójt gminy Braniewo.
I wspominał: — W tym roku dostaliśmy maseczki do rozdania, ale w ubiegłym wyposażaliśmy w nie mieszkańców jako samorząd. Bez współpracy sołtys nie udałoby się ich dostarczyć dla 6,5 tysiąca mieszkańców w trzy dni. To taki przykład, że dzięki dobrej współpracy i koordynacji naszych działań, możemy reagować szybko w sytuacjach, które takiej szybkiej reakcji wymagają.
Gmina Braniewo stara się angażować w pomysły sołtysów, które mają na celu rozwój ich sołectw.
— Często powtarzam, że najlepiej jest wspierać te oddolne inicjatywy, bo one są szczere i jest pewność, że są chęci do ich podejmowania. Angażujemy się we wszystkie te pomysły w miarę naszych możliwości i zawsze staramy się pomóc. Mamy też fundusz sołecki, który funkcjonuje w naszej gminie od kilku dobrych lat — na zebraniach organizowanych zawsze we wrześniu, sołtysi razem z mieszkańcami dzielą te środki i planują kolejne inwestycje — mówił Jakub Bornus.
— Rok 2020 był bardzo trudny dla nas wszystkich, mimo tego, dzięki współpracy, udało nam się zorganizować gminne dożynki, oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa — opowiada Łukasz Galiński z sołectwa Krasnolipie. — Po raz dziesiąty odbył się również Festyn Rodzinny w Krasnolipiu. Miniony rok przyczynił się do ogromnej współpracy mieszkańców — m.in. podczas zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy innych akcji charytatywnych — wspomina Brązowy Sołtys.
A jakie ma plany na nadchodzący rok?
— W dzisiejszych czasach bardzo trudno cokolwiek przewidzieć, ale mamy nadzieję, że w tym roku, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, uda nam się organizować spotkania dla mieszkańców sołectwa. Będziemy dalej wspólnie pracować na rzecz naszej małej ojczyzny — odpowiada pan Łukasz.
Idealnego sołtysa opisuje Iwona Błażejewska:
— Idealny sołtys to osoba, która cieszy się bardzo dużym zaufaniem mieszkańców i umie z nimi współpracować, bo okazuje się, że potrzeb jest sporo. Od organizacji imprez, przez remonty, po zagospodarowanie wsi.
A nasza zwyciężczyni, Edyta Wróblewska, przyznaje:
— Jestem zdziwiona, że odbieram tę nagrodę… Zwłaszcza gdy widzę osoby, które zajęły drugie i trzecie miejsce. Jak poczytałam o pani Iwonie i panu Łukaszu, to pomyślałam, że przecież ja do tego grona nie pasuję. Stwierdziłam, że to wspaniali ludzie i postanowiłam nawet wspomóc ich, oddając swój głos. Ale, jak widać, to nie pomogło… — śmieje się pani Edyta.
I zaznacza: — Moje zwycięstwo to w dużej mierze zasługa mieszkańców sołectwa Pakosze-Brzostki — wspaniałych ludzi, na których zawsze mogę liczyć.
Kamila Kornacka
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez