Radny Olsztyna o szubienicach: Są teraz sprawy (i wydatki) znacznie ważniejsze

2022-03-09 20:10:57(ost. akt: 2022-03-09 15:28:27)
Radny Arczak chce, żeby szubienice zostały na swoim miejscu

Radny Arczak chce, żeby szubienice zostały na swoim miejscu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezydent Olsztyna dał zielone światło na usunięcie pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej z centrum miasta. To odpowiedź na napięcie społeczne wywołane agresją Rosji na Ukrainę. Decyzji sprzeciwia się jednak radny, który uważa, że usunięcie pomnika to niepotrzebne wydatki.
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, który dawniej nosił nazwę "Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej" jest potocznie nazywany przez mieszkańców "szubienicami". Monument stojący w centrum Olsztyna wywołuje wiele kontrowersji i jest regularnie dewastowany. Nawet teraz jeden z żołnierzy ma pomalowaną na czerwono pięść.

Po ataku Rosji na Ukrainę niektóre olsztyńskie środowiska zaczęły głośno mówić o usunięciu szubienic z centrum Olsztyna.

— Do tej pory „Święta Warmia” też traktowała ten obiekt jako kawałek historii, ale teraz historia stała się rzeczywistością, wróciły imperialne zakusy Rosji, odwoływanie się do Związku Radzieckiego — mówi Bogdan Bachmura, prezes Stowarzyszenia Święta Warmia. — Dlatego uważamy, że to zmienia całkowicie postać rzeczy i będziemy zabiegać , żeby ten pomnik zlikwidować.

Apel ten spotkał się z aprobatą prezydenta Piotra Grzymowcza.


— Dzisiaj doskonale rozumiem tę sytuację, w której my również jako Polska jesteśmy. Rozumiem, że w sytuacji barbarzyńskiego najazdu Rosji na Ukrainę po prostu należy zrewidować moje dotychczasowe stanowisko. Agresja Rosji Putina na Ukrainę odsłoniła imperialne zamiary zarówno samego Putina, jak i rządzących w Rosji elit. Rosja putinowska odwołuje się do historii Armii Czerwonej, której brutalności doświadczyli mieszkańcy Olsztyna jak i Warmii i Mazur w 1945 roku. Należy to wszystko zrewidować i na pewno do tego w sposób jednoznaczny odnieść — mówi prezydent Piotr Grzymowicz — — Wystąpię do generalnego konserwatora zabytków z wnioskiem o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z pomnika. Taki wniosek jest przygotowywany — dodał prezydent Piotr Grzymowicz. — W obliczu tego, co się stało, kiedy imperialna Rosja po raz kolejny pokazała swoją prawdziwą twarz, w naszej przestrzeni nie ma miejsca dla tego pomnika.

Radny Mirosław Arczak: Są teraz sprawy (i wydatki) znacznie ważniejsze


— Są teraz sprawy (i wydatki) znacznie ważniejsze, ale Prezydent Olsztyna postanowił wznowić dyskusje nad usunięciem zabytkowego monumentu z centrum Olsztyna — pisze radny Mirosław Arczak w mediach społecznościowych — Chodzi o Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, czyli tzw. szubienice. Szkoda, że przez ostatnie lata Prezydent nie zdobył się na wysiłek rzetelnego dialogu nad okolicznym parkingiem, który istnieje WBREW Planowi Zagospodarowania Przestrzennego z 2003 r.! W skrócie: parking na placu miał być rozwiązaniem TYMCZASOWYM- do momentu stworzenia pełnej obsługi parkingowej w ówczesnym Centrum Handlowym Alfa (obecnie Aura). Galeria handlowa uzyskała swoją ostateczną formę we wrześniu 2009 r., a stosunkowo rozległy parking istnieje do dziś — zwraca uwagę radny.

Faktycznie, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 2003 roku zakłada, że na plac Dunikowskiego będzie parkingiem jedynie tymczasowo. W planie zagospodarowania przestrzennego możemy przeczytać, że:

Dopuszcza się wykorzystanie placu na parkowanie samochodów osobowych. Rozwiązanie to traktuje się jako tymczasowe, obowiązujące do czasu realizacji pełnego zabezpieczenia miejsc parkingowych na terenie UC-1 (czyli Aury -red.)

Uchwała dopuszcza możliwość utworzenia parkingu podziemnego, który będzie znajdował się pod powierzchnią placu Dunikowskiego.

Konsultacje społeczne to MANIPULACJA


Takiego zdania jest radny Mirosław Arczak, który dostrzega w działaniach ratusza hipokryzję.

— Aby zdjąć z siebie część odpowiedzialności Prezydent zapowiada... przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie dalszego losu pomnika. Zazwyczaj konsultacje społeczne nie są poważnie traktowane przez Ratusz, ale w tym przypadku wyraźnie mają posłużyć do uwiarygodnienia decyzji, które i tak zapadną ponad głowami mieszkańców. Organizowanie konsultacji w czasie tak dużego napięcia społecznego i przy zwiększonej podatności mieszkańców na wydawanie pochopnych opinii jest w sumie MANIPULACJĄ, a nie szukaniem prawdziwie wyważonego kompromisu — pisze radny Mirosław Arczak — Wzmożenie Prezydenta w sprawie pomnika jest wg mnie przesadzone i nieadekwatne do realnych potrzeb i wyzwań obecnego czasu. Od lat przecież pojawiały się liczne pomysły i oczekiwania, aby cały plac stał się m.in. terenem nowocześnie prowadzonej edukacji nt. trudnej historii Olsztyna. Tymczasem na fali błędnie rozumianego usuwania rosyjskich akcentów z życia publicznego Prezydent zamierza instrumentalnie wykorzystać tę "okazję" i wyplątać się z wieloletnich zaniedbań w kwestii zagospodarowania całego placu — podsumowuje.

Karol Grosz

Jaki powinien być dalszy los szubienic?
Pomnik powinien zostać natychmiast usunięty
61.03%
Należy usunąć pomnik, ale po zakończeniu wojny
8.06%
Szubienice powinny zostać na swoim miejscu
30.91%


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Mark . #3094949 10 mar 2022 11:50

  Sowieccy wyzwoliciele wyzwalają obecnie Ukrainę.Na czym te wyzwalanie polega wystarczy zapytać miliony ich ofiar których nie udało się zamordować.I te głupawe deliberowanie o ruskim syfie stojącym jak wrzód w centrum miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. Never #3094929 10 mar 2022 10:34

  arczak czy jak ty się tam nazywasz siadaj na rower i do klaliningradu - szerokiej drogi

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. grand #3094920 10 mar 2022 10:05

   Sadzę,że Szmit i Arent ze swoimi kumplami z pisu mogliby rozebrać i wywieźć taczkami za darmo.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3094905 10 mar 2022 08:12

   Konsultacje społeczne już się odbyły, 62.69% biorących udział w głosowaniu uważa że pomnik należy rozebrać i tyle. Arczak głupoty pitolisz. Ty naprawdę nie rozumiesz co oznacza sierp i młot ? Przecież to dokładnie oznaczało dla Polaków co swastyka. Usunięcie tego symbolu zniewolenia jest ważne. Ważniejsze niż ścieżki rowerowe. Wierz mi synku

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Ja. #3094897 10 mar 2022 05:56

    Burzyć, przenosić? Dla pisowskiej fobii i pseudopatriotyzmu? Kto za to zapłaci? Proponuję ogłosić przetarg/aukcję na sprzedaż tego pomnika. Kto wygra ten zabiera pomnik na swoje podwórko. Aha - dopuścić do aukcji podmioty zagraniczne, może Ruskie kupią?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)