Miasto wybiera wykonawcę, który posadzi prawie 3 tys. drzew w Olsztynie

2022-03-01 15:20:18(ost. akt: 2022-03-01 14:33:26)
Urząd Miasta w Olsztynie posadzi prawie 3 tys. drzew na terenie miasta

Urząd Miasta w Olsztynie posadzi prawie 3 tys. drzew na terenie miasta

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przetarg na wybór wykonawcy nasadzania ponad 3 tys. drzew w Olsztynie właśnie ruszył. Miasto szuka firmy, która posadzi na terenie miasta około 2,8 tys drzew. W planach są również krzewy, byliny i kwiaty. Pierwsze prace mają rozpocząć się już w przyszłym miesiącu.
Budowa nowej linii tramwajowej przyczyniła się do dość znacznego zmniejszenia liczby drzew w mieście. Jeszcze przed planowanymi budowami słyszeliśmy głosy, że w zamian za każde wycięte pod tramwaje drzewo w mieście zostanie posadzonych kilka kolejnych. Okazało się, że nie są to obietnice bez pokrycia a miasto wykonuje pierwsze kroki w kierunku przywrócenia Olsztynowi miana "Ogrodu z Natury".

Pod koniec lutego rozpoczął się przetarg na nasadzenie na terenie miasta 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin i prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Pojawią się one na dziewięciu olsztyńskich osiedlach. Najwięcej drzew zostanie posadzonych na Jarotach (497), osiedlu Kormoran (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304).

— Nowe nasadzenia są istotne szczególnie w kontekście zmian klimatu - mówi miejska ogrodnik, Tekla Żurkowska — Drzewa w znacznym stopniu, poprzez korony, zmniejszają nagrzewanie się jezdni, chodników, budynków. Tym samym zmniejszają temperatury i niwelują efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła — podsumowuje.

— 24 lutego nastąpiło otwarcie ofert. Wybór wykonawcy nastąpi w przeciągu
30 dni - do 25 marca plus 5 dni - czas na odwołanie — informuje Aneta Szpaderska z Biura Prezydenta i Dialogu Obywatelskiego — Prawdopodobny czas na rozpoczęcie prac to 1 kwietnia 2022r. Umowa opiewa na czas 18 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Gdzie dokładnie zostaną nasadzone nowe drzewa?


W pierwszej kolejności zostaną nasadzone nowe drzewa wzdłuż al. Piłsudskiego i w obrębie Śródmieścia. Miasto planuje zakup sadzonek klonów, lip, dębów i drzewek owocowych. Wszystkie drzewka mają określone wytyczne.

Obwód pnia w niektórych przypadkach musi mieć 15-18 cm, a wysokość co najmniej 3 metry. Przyszły wykonawca będzie musiał przygotować teren i prowadzić prace pielęgnacyjne w określonym okresie już po nasadzeniu.

Wykonawca linii tramwajowej również musi posadzić drzewa


Projekt Urzędu Miasta zakłada nasadzie 1835 drzew na terenie całego miasta. Oprócz tego jednak swoją "cegiełkę" musi dołożyć również wykonawca nowej linii tramwajowej, który zobowiązał się do posadzenia 800 sadzonek. W związku z koniecznymi do powstania nowej nitki tramwajów wycinkami, konieczne będzie również zagospodarowania nowego pasa zieleni. To właśnie zadanie wykonawcy, który po zakończeniu prac jest zobowiązany do posadzenia nowych drzewek.

Warty przypomnienia jest również zwycięski projekt tegorocznej edycji OBO, czyli park Nagórki-Jaroty, gdzie również zostaną posadzone nowe drzewa.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3093932 1 mar 2022 15:48

    A może najpierw zrealizować zaległe projekty OBO?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3093930 1 mar 2022 15:31

    Niech lepiej wyśle 3 tysiące broni dla bohaterskiej Ukrainy.Nie czas na drzewa gdy bandyci w sowieckich mundurach mordują nawet niemowlęta.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz