Dobre Miasto jest w szoku. Nie żyją właściciele piekarni

2022-02-22 08:31:06(ost. akt: 2022-02-22 10:57:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wielka rodzinna tragedia w Dobrym Mieście. Nie żyje małżeństwo przedsiębiorców, właścicieli dobromiejskiej piekarni. Byli znani z dobrego serca i działalności charytatywnej. Nie odmawiali pomocy, gdy inni o nią ich prosili.
W Dobrym Mieście nikt o niczym innym nie mówi, ale też tragedia, która dotknęła rodzinę miejscowych przedsiębiorców jest niewyobrażalna. Najpierw w Walentynki odebrała sobie życie 72-letnia pani Alicja, sześć dni później jej mąż pan Franciszek. Byli właścicielami popularnej piekarni w Dobrym Mieście.

I ludźmi bardzo znanymi w mieście za sprawą wielkiego serca, wsparcia, jakiego nigdy innym nie odmawiali. Pomagali, wspierali. Ich śmierć jest wielkim szokiem dla mieszkańców. Są też domysły, przypuszczenia, ale przede wszystkim łzy i niedowierzanie w to, co się stało. Wczoraj odbył się pogrzeb pani Alicji.

— W obu przypadkach wstępnie został wykluczony udział osób trzecich w zdarzeniach — poinformował nas sierż. szt. Andrzej Jurkun z KMP w Olsztynie.

Ze względu na charakter spraw, a także dobro bliskich, policja w przypadkach gdy w grę wchodzi samobójstwo. nie udziela szczegółowych informacji. Zresztą dziś wszystko będzie tylko domysłem i niczego już nie zmieni.

— Zawsze pozostają pytania bez odpowiedzi wtedy, kiedy dotykamy tajemnicy ludzkiego życia. Równie niezgłębiona jest tajemnica ludzkiej duszy — mówił wczoraj podczas nabożeństwa żałobnego w dobromiejskiej kolegiacie ks. Stanisław Zinkiewicz, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście.

W ostatniej drodze pani Alicji towarzyszyła rodzina, przyjaciele, znajomi, samorządowcy. Ale też mieszkańcy, którzy nie znali może dobrze pani Alicji, ale przez dziesiątki lat mijali się z nią na ulicy.

— Byli częścią tego miasta — łkała kobieta, która przyszła do kościoła pożegnać panią Alicję. — Takie nieszczęście, najpierw ona, potem on. Pan Franek to zrobił z miłości do niej. Nie mógł bez z niej żyć, no bo jak inaczej to sobie wytłumaczyć?

Przedsiębiorcy mieli kłopoty finansowe, o tym wiedzieli wszyscy, o tym mówili zresztą też wczoraj na pogrzebie pracownicy piekarni. O długu, o licytacji nieruchomości ich szefów.

— Ale przede wszystkim byli dobrymi ludźmi — podkreśliła jedna z pracownic. — Szefowa była bardzo wymagająca, ale sprawiedliwa. A szef to był do rany przyłóż. Wspaniały człowiek. Będziemy za nimi bardzo tęsknić.

Była dyrektorka dobromiejskiego domu kultury Elżbieta Bilińska-Wołodźko znała się z panią Alicją ponad 30 lat.

— To była nadzwyczajna osoba, dlatego że czego nie dotknęła, to potrafiła zrobić — wspominała pani Elżbieta. — Działała w różnych dziedzinach i zawsze umiała zrobić to, co trzeba. Umiała zająć się restauracją, umiała zająć się piekarnią, choć nie była piekarzem. A teraz odszedł też jej mąż, to nie ma słów, żeby oddać ten ból, tę tragedię.

Na pogrzebie był Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta, był też Andrzej Abako, starosta olsztyński, który jest z Dobrego Miasta.

— Wielka tragedia dla nas, mieszkańców naszego miasta — podkreślił starosta. — Pani Alicja, pan Franciszek byli rzemieślnikami, pan Franciszek piekł chleb... Ale to nie był zwykły chleb, to był chleb, który rozsławił Dobre Miasto. Był powodem do dumy. Ten smak jego chleba pozostanie z nami. Do dziś wspominam, jak na długiej przerwie w szkole z chłopakami biegliśmy do ich piekarni po ciepły jeszcze chleb. Jakże smakował, jakże pachniał. Bardzo, bardzo będzie nam ich brakowało.

— Nie wiem, jak to sobie wszystko wytłumaczyć — dodał Andrzej Abako. — Choć wiem, że mówimy sobie, że nie ma sytuacji bez wyjścia, bo najcenniejsze, co mamy to jest nasze życie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na pogrzebie był też cały zespół Czerwonego Tulipana.

— Była nam bardzo bliska, współpracowała z nami — mówiła Ewa Cichocka, a Stefan Brzozowski dodał: — Pamiętam Alę jako osobę, która jest zawsze tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla kultury, dla sztuki.

Andrzej MielnickiKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darek #3093081 23 lut 2022 08:08

  Z przykrością czytam komentarze. Wielu wykorzystuje śmierć do siania propagandy i uprawiania polityki. 72 letnia kobieta z pewnością nie została dotknięta "nowym ładem" bo kilkanaście lat wcześniej osiągnęła wiek emerytalny. Nie wiem co było przyczyną ale zamiast politykierstwa proszę o kondolencje dla rodziny. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #3093000 22 lut 2022 17:19

  Ludzie, siedzicie w domach i płaczecie?! A dlaczego nie ma strajków jeszcze? Bo co, bo rzekomo plandemia jest? Nie ma rzadnej pandemii! Robią z nami co chcą! Dopóki nie wyjdziemy na ulice to będą nas dożynać, a ludzie będą popełniać samobójstwa niestety.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #3092949 22 lut 2022 14:58

  Jakim trzeba być mało inteligentnym, lub wpatrzonym w jednolity przekaz medialny, by uwierzyć, że nowy system podatkowy wpłynął na ich wieloletnią ciężką sytuację materialną (przecież nie zarabiali miesięcznie razem ponad 25 tyś zł ) ! A może konkurencja na rynku pieczywa, sieciówki, Putin windujący ceny gazu, UE windująca ceny prądu (nowy zielony ład,emisje CO2 ). Ludzie myślcie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 4. basilo #3092927 22 lut 2022 14:13

  pisowski polski nieład nabiera rozpędu. Ceny energii elekt. ,gazu dobiją wiele firm.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 5. gość #3092921 22 lut 2022 13:50

  Jakim trzeba być mało inteligentnym, lub wpatrzonym w jednolity przekaz medialny by uwierzyć, że nowy system podatkowy nie wpłynął na ich wieloletnią ciężką sytuację materialną (przecież nie zarabiali miesięcznie ponad 25 tyś zł ) ! Konkurencja na rynku pieczywa, sieciówki, Putin windujący ceny gazu, UE windująca ceny prądu (nowy zielony ład ). Ludzie myślcie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)