Będą kary za picie po stłuczce? Takie same, jak po jeździe po alkoholu

2022-02-16 07:10:00(ost. akt: 2022-02-16 07:58:21)
Nie ważne, czy kierowca prowadził po pijanemu, czy pił już po wypadku. Kara będzie taka sama

Nie ważne, czy kierowca prowadził po pijanemu, czy pił już po wypadku. Kara będzie taka sama

Autor zdjęcia: freepik

Nietrzeźwy kierowca bierze udział w wypadku, a potem twierdzi, że pił dopiero po kraksie. Albo wypicie alkoholu po zdarzeniu nie uchroni przed karą. Konsekwencje będą takie jak za jazdę po pijanemu.
Spożycie alkoholu bezpośrednio po wypadku czy stłuczce w świetle prawa ma być tak samo traktowane jak prowadzenie na podwójnym gazie. Takich zmian chce Ministerstwo Sprawiedliwości. Dlatego, że kierowcy, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej za prowadzenie pod wpływem alkoholu, tłumaczą się, że wypili go dopiero po wypadku. Żeby ukoić nerwy. Takim kierowcom często trudno udowodnić, że prowadzili auto pod wpływem alkoholu. Dlatego resort sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany w art. 178 § 1 kodeksu karnego. Teraz takie zachowanie będzie traktowane tak samo jak prowadzenie pojazdu w stanie odurzenia, nietrzeźwości lub ucieczka z miejsca wypadku. Na sprawcę takiego czynu zostanie również nałożony obowiązek o charakterze administracyjnoprawnym. Za niepowstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych i środków działających podobnie do alkoholu do czasu przybycia policji na miejsce zdarzenia sąd będzie mógł orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Rząd podjął też decyzję w kwestii przepisów dotyczących konfiskaty samochodu w przypadku wykrycia nietrzeźwego kierowcy. Tematem zajmie się Sejm.

— To nie zmiany w prawie zmieniają bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale świadomość kierowców. Wielu niestety nie przywiązuje wagi do tego, że nie można prowadzić po pijanemu — twierdzi Andrzej Markowski, psycholog transportu.

Jeśli sprawca spowoduje wypadek, do konfiskaty auta wystarczy 0,5 promila alkoholu we krwi. Ale auto może stracić również ofiara zdarzenia. Jeśli stwierdzi się u niej 1,5 promila we krwi, odpowie za jazdę na podwójnym gazie.

ar

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Never #3092104 16 lut 2022 13:00

    poniższy wpis nie jest mojego autorstwa bo ja piję

    odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3092016 16 lut 2022 07:23

    Pojutrze będą 2 dni jak nie pije

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)